| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasing samochodów a podatek CIT

Leasing samochodów a podatek CIT

W przypadku samochodów ciężarowych i osobowych cała rata oraz wszelkie koszty związane z eksploatacją stanowią koszt uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie zalicza się m.in. amortyzacji, prywatnego samochodu pracownika i jazdy zamiejscowej.

Do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć amortyzacji – w części ustalonej od wartości samochodu, przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika, jazdy zamiejscowej powyżej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu.

W rozliczeniu podatkowym do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się także jazdy lokalnej powyżej miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo powyżej stawki za jeden kilometr przebiegu.

Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT

Ponadto za koszt uzyskania przychodów nie uważa się składek na ubezpieczenie powyżej ich części ustalonej w proporcji:

Zgodnie z Art. 16.1 §51 Kodeksu Cywilnego „wydatków, […], z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych nie stanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdów dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach [...]; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.”

Jednakże pkt 51 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1. (na podstawie art. 3b).

Polecamy: Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Źródło: PZWiLP, Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK