| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Towarzyszące firmom leasingowym ryzyko związane z tym, że klient może naruszyć warunki umowy nie zwracając samochodu w terminie, wiąże się z naliczaniem klientowi kary umownej. Przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega jednak opodatkowaniu z chwilą jego faktycznego otrzymania.

W opinii Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) odszkodowanie lub kara umowna z tytułu niewywiązania się z umowy przez kontrahenta, w tym przypadku dotyczy to zwłoki w zwrocie samochodu nie stanowi wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług ani przychodu związanego z działalnością gospodarczą.

Na mocy ustawy o pdop, w takiej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 12 ust.1 pkt1 ustawy o pdop mówiący, że przychodem podatnika będą otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe w dniu faktycznego ich otrzymania.

Polecamy: Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

To stanowisko znajduje także potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 maja 2006 roku - sygn. akt II FSK 699/05. W uzasadnieniu do wyroku NSA wskazuje, że odszkodowanie jest świadczeniem szczególnego rodzaju i nie może być traktowane na równi z przychodami bezpośrednio związanymi z działalnością gospodarczą, a zatem powinno być rozpoznawane jako przychód na zasadzie kasowej, tj. w oparciu o art. 12 ust.1 ustawy o pdop.

Eksperci PZWLP zaznaczają, że przepisy tej ustawy, która obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku wskazują, że przychód związany z działalnością gospodarczą powstaje (art. 12 ust. 3a ustawy o pdop):

  • Z chwilą wykonania usługi lub dostawy towaru (w analizowanym przypadku nie ma miejsca wykonanie usługi ani dostawa towaru odpowiadającego wypłaconej karze umownej);
  • Z chwilą wystawienia faktury (w analizowanym przypadku, spółka nie powinna dokumentować kary fakturą VAT);
  • W ostatnim dniu okresu rozliczeniowego jeśli usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (w analizowanym przypadku nie ma takiej usługi).

PZWLP podaje, że na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 roku nie ma wątpliwości, że karę umowną z tytułu niezwrócenia przedmiotu leasingu w terminie należy zaliczyć do przychodów podatkowych w dniu jej faktycznego otrzymania.

Podkreśla również, że intencją stron jest wprowadzenie do umowy kary za naruszenie postanowień umownych, a nie usankcjonowanie możliwości leasingobiorcy do korzystania z samochodu po zakończeniu okresu umowy leasingu za dodatkowym wynagrodzeniem.

Polecamy: Leasing samochodów a podatek CIT

Zatem przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega opodatkowaniu z chwilą faktycznego otrzymania.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK