| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

Ubezpieczenie AC z ograniczeniami przy autach osobowych

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Należy jednak podkreślić, że wartość samochodu ustala się tylko dla celów ubezpieczenia dobrowolnego AC. Ubezpieczenie obowiązkowe OC nie zależy od wartości samochodu o której jest mowa w przywołanym wyżej przepisie. Tak więc limit wydatków, które można uznać za koszt uzyskania przychodów odnosi się tylko do ubezpieczenia AC. Nie wynika to wprost z przepisów ustawy, ale jest potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych.

Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 10.06.2010 r. orzekł: W cytowanym przepisie nie podano wprost, o który rodzaj ubezpieczenia chodzi (OC, AC, NNW), ale należy przyjąć, że dotyczy on wyłącznie ubezpieczenia AC, bowiem dla ustalenia limitu, o którym mowa w tych przepisach, istotna jest wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia, a tę przyjmuje się tylko dla AC. Dla ubezpieczenia OC i NNW wartość samochodu nie jest istotna (ILPB3/423-248/10-3/AO).

Zgodnie z tą interpretacją, przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów całość ubezpieczenia OC, natomiast składka z tytułu ubezpieczenia AC będzie stanowiła koszt tylko do określonego limitu.

Przedsiębiorca kupuje samochód osobowy za kwotę 100 tys. zł, ubezpieczenie wynosi 5 tys. zł (w tym 500 zł ubezpieczenia OC), a kurs euro z dnia zawarcia ubezpieczenia to 4 zł. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik będzie mógł zaliczyć całość ubezpieczenia OC w kwocie 500 zł oraz 3600 zł z tytułu ubezpieczenia AC (4500 x 80000/100000).

Polecamy: Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Brak ograniczeń w przypadku aut ciężarowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku samochodów ciężarowych. Tu ustawodawca nie wyznacza limitu kwoty ubezpieczenia, które może stanowić koszt uzyskania przychodów. Tak więc całość ponoszonych przez przedsiębiorcę wydatków z tytułu ubezpieczenia samochodu ciężarowego będzie zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Jest to uzasadnione faktem, iż są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatki te nie zostały wymienione w art. 23 jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK