| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Jak przygotować się na zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Jak przygotować się na zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Wraz z początkiem nowego roku planowane są ograniczenia w odliczaniu VAT przy leasingu aut. Kolejne czekają nas w latach 2012 i 2013. Jak przedsiębiorcy mogą się do nich przygotować?

Zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do zasady, powyższa reguła ma zastosowanie również przy zakupie samochodów. Jednakże, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenia w odliczaniu VAT jak dotąd nie dotyczyły określonych kategorii pojazdów, w tym samochodów z tzw. "kratką".

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyroku w sprawie Magoora, firmy mogą obecnie w całości odliczyć VAT z tytułu nabycia aut, dla których takie prawo przysługiwało do 30 kwietnia 2004, czyli tzw. samochodów „z kratką”. Rozwiązanie to nie jest korzystne dla interesów Skarbu Państwa.

W efekcie we wrześniu tego roku wydano decyzję, która upoważnia Polskę do ograniczenia prawa do odliczenia. Ministerstwo Finansów 15 listopada 2010r. zamieściło więc na swoich stronach internetowych projekt ustawy o zmianie Ustawy o VAT. Przewiduje on w okresie od wejścia w życie zmian do 31 grudnia 2012 r. prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – z określonymi wyjątkami.

Z kolei od stycznia 2013 ustawa przewiduje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – z określonymi wyjątkami.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Jest jednak jeszcze możliwość, aby zdążyć z „końcem kratki”. Jak to zrobić? Ograniczenia w zakresie odliczenia podatku nie stosuje się bowiem do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których, na dzień poprzedzający wejście w życie zmian (a zatem do dnia 31 grudnia br.), przysługiwało podatnikowi pełne prawo do odliczenie. Warunkiem jest zawarcie umowy przed dniem wejścia w życie zmian (według projektu do 31 grudnia 2010) i zarejestrowania umowy we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »