| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing a kredyt

Leasing a kredyt

Leasing jest formą finansowania, dzięki której możliwe jest korzystanie ze środków trwałych bez konieczności ich zakupu.

Leasing umożliwia bardziej elastyczną kalkulację ponoszonych opłat, dostosowaną do planowanych przychodów z nowej inwestycji. Sprzęt zaczyna zarabiać na siebie już od chwili jego pozyskania, a firma leasingowa często odciąża przedsiębiorcę od wielu formalności, jak choćby ubezpieczenie czy prowadzenie ewidencji.

Kolejną cechą leasingu, której nie posiada kredyt, jest możliwość uwolnienia funduszy zamrożonych w środkach trwałych przedsiębiorstwa. W tzw. leasingu zwrotnym klient sprzedaje firmie leasingowej będącą jego własnością maszynę, samochód czy nieruchomość, odzyskując w ten sposób zamrożone środki finansowe.

Następnie te same urządzenia bierze w leasing, a po zakończeniu umowy może je wykupić za symboliczną kwotę. W leasingu nieruchomości wynajmowanych podnajemcom, korzystający z leasingu może regulować opłaty leasingowe z uzyskiwanych od podnajemców czynszów.

Polecamy: Jak nie dać się oszukać sprzedawcy aut poleasingowych

Koszty kredytu i leasingu

Analizując koszty kredytu i leasingu należy również brać pod uwagę koszty dodatkowe towarzyszące korzystaniu z obydwu form finansowania, jak np. wysokość podatku od środków transportu, składek ubezpieczeniowych czy prowizji bankowej. Firmy leasingowe z zasady ubezpieczają oddawane w leasing przedmioty na preferencyjnych stawkach, co przy kilkuletnim okresie leasingu może stanowić znaczną ulgę w porównaniu z ubezpieczaniem na własny rachunek.

Aktualnie większość firm leasingowych, ze względu na ekonomiczną opłacalność transakcji, za minimalną wartość umowy leasingu przyjmuje kwotę 50 tys. złotych w przypadku ruchomości, 1 mln zł w przypadku lokali użytkowych i 2 mln zł w przypadku nieruchomości wolnostojących. Górna granica wartości jest nieograniczona.

Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK