| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing a kredyt

Leasing a kredyt

Leasing jest formą finansowania, dzięki której możliwe jest korzystanie ze środków trwałych bez konieczności ich zakupu.

Leasing umożliwia bardziej elastyczną kalkulację ponoszonych opłat, dostosowaną do planowanych przychodów z nowej inwestycji. Sprzęt zaczyna zarabiać na siebie już od chwili jego pozyskania, a firma leasingowa często odciąża przedsiębiorcę od wielu formalności, jak choćby ubezpieczenie czy prowadzenie ewidencji.

Kolejną cechą leasingu, której nie posiada kredyt, jest możliwość uwolnienia funduszy zamrożonych w środkach trwałych przedsiębiorstwa. W tzw. leasingu zwrotnym klient sprzedaje firmie leasingowej będącą jego własnością maszynę, samochód czy nieruchomość, odzyskując w ten sposób zamrożone środki finansowe.

Następnie te same urządzenia bierze w leasing, a po zakończeniu umowy może je wykupić za symboliczną kwotę. W leasingu nieruchomości wynajmowanych podnajemcom, korzystający z leasingu może regulować opłaty leasingowe z uzyskiwanych od podnajemców czynszów.

Polecamy: Jak nie dać się oszukać sprzedawcy aut poleasingowych

Koszty kredytu i leasingu

Analizując koszty kredytu i leasingu należy również brać pod uwagę koszty dodatkowe towarzyszące korzystaniu z obydwu form finansowania, jak np. wysokość podatku od środków transportu, składek ubezpieczeniowych czy prowizji bankowej. Firmy leasingowe z zasady ubezpieczają oddawane w leasing przedmioty na preferencyjnych stawkach, co przy kilkuletnim okresie leasingu może stanowić znaczną ulgę w porównaniu z ubezpieczaniem na własny rachunek.

Aktualnie większość firm leasingowych, ze względu na ekonomiczną opłacalność transakcji, za minimalną wartość umowy leasingu przyjmuje kwotę 50 tys. złotych w przypadku ruchomości, 1 mln zł w przypadku lokali użytkowych i 2 mln zł w przypadku nieruchomości wolnostojących. Górna granica wartości jest nieograniczona.

Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK