| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Rodzaje leasingu

Rodzaje leasingu

Najpopularniejszy rodzaj leasingu na rynku to leasing operacyjny. O tym świadczy przewaga podpisywanych umów w danym segmencie. Eksperci podpowiadają jakie rodzaje leasingu można wyróżnić.

Leasing operacyjny (bieżący)

Obecnie około 80 proc. umów leasingu to umowy leasingu operacyjnego. Głównymi zalety tej formy leasingu to prostota rozliczeń księgowo-finansowych i korzyści podatkowe (tak zwana tarcza podatkowa).

W przypadku leasingu operacyjnego, kosztem uzyskania przychodu jest czynsz inicjalny, raty leasingowe i wszystkie pozostałe opłaty związane z leasingiem (raty miesięczne mogą być wysokie, a cena wykupu niska. Można też ustawić niskie raty, a wysoką cenę wykupu. Umowa leasingowa może więc być elastycznym narzędziem optymalizacji podatków).

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są także wydatki na eksploatacje (paliwa, oleju itd.), przeglądy techniczne, konserwacja, ubezpieczenia, jeżeli na podstawie umowy opłaca je korzystający.

Leasing operacyjny traktowany jest jak usługa. Podatek naliczany jest od każdej opłaty leasingowej w wysokości 22% i podlega odliczeniu przez leasingobiorcę (z pewnymi wyjątkami - np. samochody osobowe). W leasingu operacyjnym obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingodawcy.

Leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu po upłynięciu okresu umowy leasingu. Wysokość wykupu zależy od stawki amortyzacji i okresu leasingu.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Leasing finansowy (kapitałowy)

Leasing finansowy przypomina kredyt bankowy (od strony rachunkowo-księgowej i podatkowej). Kosztem uzyskania przychodu w leasingu finansowym jest jedynie część odsetkowa raty. Do kosztów można też zaliczyć amortyzację przedmiotu leasingu, który to w odróżnieniu do leasingu operacyjnego zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy.

VAT płatny jest z góry przy pierwszej racie leasingowej (po odbiorze przedmiotu leasingu). W leasingu finansowym nie ma wykupu. Klient staje się właścicielem przedmiotu wraz z zapłaceniem ostatniej raty leasingowej.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny jest to odsprzedaż przedmiotu/majątku przedsiębiorstwa firmie leasingowej za gotówkę. Następnie przedsiębiorstwo podpisuję na sprzedany przedmiot umowę leasingową (na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego).

Dzięki tej formie leasingu, następuje uwolnienie zamrożonego kapitału, który można wykorzystać na finansowanie innych inwestycji.

Polecamy: Leasing konsumencki a kredyt

Polecamy artykuły

Autor:

Zespół Lizing.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzaje leasingu
Rodzaje leasingu

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK