| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Umowa leasingu

Umowa leasingu

Nazwa leasing pochodzi od angielskiego słowa to tease, które oznacza nająć czy wydzierżawić, ponieważ prawo anglosaskie nie odróżnia najmu od dzierżawy, tak samo jak nie odróżnia od nich leasingu.

W polskim systemie prawa umowa leasingu jest regulowana przez KC art. 7091 - 70918.

Zgodnie z KC art.7091 przez umowę finansujący zobowiązuje się w zakresie swego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od oznaczonego nabywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.

Z kolei korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężnie, które jest równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Kodeks cywilny wprowadził takie pojęcie jak:

• finansujący (leasingodawca),
• korzystający (leasingobiorca).

Obowiązki finansującego

Na mocy Kodeksu Cywilnego art. 7094 finansujący powinien wydać korzystającemu rzecz w takim stanie, w jakim znajdowała się ona w chwili wydania finansującemu przez zbywcę.

Należy pamiętać, że finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku. Dodatkowo finansujący obowiązany jest wydać korzystającemu razem z rzeczą odpis umowy ze zbywcą lub odpisów innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy. Przede wszystkim chodzi tu o odpis dokumentu gwarancyjnego co do jakiej rzeczy, otrzymanego od zbywcy lub producenta.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Jeśli po wydaniu korzystającemu rzecz zostanie utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa.

Obowiązku korzystającego

Obowiązki korzystającego reguluje art. 7097 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim korzystający obowiązany jest utrzymywać rzecz w dobrym stanie, dokonywać jej konserwacji i napraw. Leasingobiorca ponosi także ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy.

Jednym z obowiązków korzystającego jest powiadomienie finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy rzeczy jeżeli w umowie nie zostało zastrzeżone, że konserwacji i napraw rzeczy dokonuje osoba mająca określone kwalifikacje. Ponadto korzystający obowiązany jest umożliwić finansującemu sprawdzenie rzeczy leasingowanej.

Polecamy: Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingowej

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK