| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Leasing to w praktyce najlepszy sposób na pozyskanie środka trwałego bez poniesienia jednorazowo nakładów finansowych. Jest to niezawodny element finansowy przy problemach z przepływami gotówkowymi.

  • Leasing zwrotny

Mało popularny ponieważ polega on na odkupieniu posiadanego środka trwałego przez firmą leasingową. Zmienia się właściciel przedmiotu natomiast najemca pozostaje ten sam.

Na polskim rynku słowo leasing kojarzy się gównie z leasingiem samochodu. Prawie 60% umów to umowy na zakup środków transportu.

Jednocześnie wiele firm przekonuje się do leasingu maszyn biurowych np. xero, drukarki. Zakup tego typu produktów obniża w przedsiębiorstwie koszty tonerów, serwisu. Tak więc przed wyborem formy leasingu muszą być brane zarówno korzyści  (szybkie pozyskanie środka trwałego, rozłożenie gotówki w czasie) i czynniki panujące w firmie (aktualna sytuacja finansowa, cash-flow, prognoza finansowa na okres leasingu).

Nie ma praktycznie istotnej różnicy między leasingiem a zakupem w kredycie. Nie ma istotnych różnic w oprocentowaniu. Natomiast zalety leasingu to szybka procedura zawierania umowy, brak prowizji, mniej formalności, brak obowiązkowego wkładu własnego oraz zabezpieczeń.

Jaką wybrać firmę leasingową?

Pamiętajmy, że leasigodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, a w razie jej upadłości komornik może odebrać, zająć przedmiot leasingu spłacony nawet do 80%. Tak więc najlepiej wybrać firmę stabilną, powiązaną z bankiem kapitałowo. Prawie 90% firm leasingowych zrzeszonych jest w Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Natomiast musimy zwrócić szczególną uwagę na podpisywane umowy, pamiętajmy, że nie są wolne od wad.

Rynek firm leasingowych w Europie

Warunki umowy leasingowej muszą spełniać wymogi ustawowe. W przypadku większej wartości przedmiotu leasingu możemy liczyć na niestandardową umowę, dostosowaną do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

  1. dokładnie czytamy umowę, jeżeli jest ona obszerna i skomplikowana to przekażmy ją prawnikowi,
  2. na wstępie otrzymujemy OWL- ogólne warunki leasingu, umowa „właściwa” zawiera więcej szczegółów i informacji na temat dodatkowych opłat,
  3. analizujmy dodatkowe opłaty np. za zmianę działalności firmy, za zmiany w dowodzie rejestracyjnym, zezwolenie na wyjazd za granicę, za wznowienie umowy (w przypadku rozwiązania umowy z tytułu nieterminowych wpłat rat leasingowych), za powstałe szkody z winy leasingobiorcy (opłaty sięgają od 1000 do 2000 zł.)

Leasing: krok po kroku

Co stanie się  w przypadku braku możliwości spłaty rat leasingowych gdy pojawią się problemy finansowe w firmie. Przed przewidywanym opóźnieniem  najpierw należy powiadomić leasingodawcę a następnie wynegocjować np. 1-2 miesięczną karencję spłaty. W przypadku niewywiązania się z umowy, leasingodawca uruchamia szybkie procedury egzekucyjne (zwrot przedmiotu leasingu), które są krótsze niż w przypadku kredytu. Leasingobiorca traci zarówno środek trwały i koszty (raty) oraz ponosi dodatkowe opłaty.

Pułapki leasingu

Wszystkie powyższe aspekty musimy rozpatrzyć przed podpisaniem umowy aby skalkulować opłacalność tego rodzaju finansowania. Przed podjęciem decyzji o leasingu warto zasięgnąć również opinii doradców w tej branży aby leasing w 100% był korzystną alternatywą dla zakupu gotówkowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK