| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czym jest leasing zwrotny samochodów?

Czym jest leasing zwrotny samochodów?

Leasing zwrotny samochodów czyli tzw. sale and lease back to rodzaj umownego stosunku cywilnoprawnego. Polega on na tym, że klient firmy leasingowej uprzednio sprzedaje jej swoje samochody firmowe, a następnie przystępuje do umowy leasingowej, na podstawie której nadal korzysta z tych samochodów.

Podstawowym celem umowy leasingu zwrotnego z punktu widzenia korzystającego, czyli klienta firmy leasingowej jest przede wszystkim uwolnienie zamrożonych w samochodach środków pieniężnych, które po sprzedaniu aut firmie leasingowej można wykorzystać na inne cele – w tym na inwestycje. W efekcie klient sprzedaje swoje samochody, choć korzysta z nich nadal w ramach umowy leasingu, a do tego odzyskuje zainwestowany w nie kapitał. Odtąd właścicielem pojazdów jest firma leasingowa.

Rezygnując z posiadania samochodów, na rzecz ich użytkowania klient uzyskuje wolne środki finansowe. Klient może ponownie stać się właściciele samochodów po zakończeniu umowy leasingu i dokonaniu spłaty wszystkich przewidzianych w niej kwot.

Polecamy: Czy auto jako środek trwały przynosi korzyści podatkowe?

Podstawowe korzyści leasingu zwrotnego: uwolnienie kapitału, możliwość zmniejszenia wysokości zobowiązań podatkowych, wzrost wskaźników tzn. zwrot na aktywach (ROA) oraz zwrot na kapitale (ROE), dodatkowe źródło finansowania o pomniejszonym koszcie dzięki korzyściom podatkowym.

Leasing zwrotny może przyjąć formę zarówno leasingu operacyjnego – wówczas poszczególne czynsze miesięczne będę stanowiły koszt uzyskania przychodów korzystającego lub leasingu finansowego – w takiej sytuacji korzystający dokonuje podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego (w tym przypadku samochodu), a jego kosztem podatkowym, oprócz tegoż odpisu będzie część odsetkowa każdej z rat leasingowych.

W przypadku leasingu zwrotnego silnie ujawnia się rola kredytowa leasingu. Usługa ta służy bowiem bardzo silnie polepszeniu płynności finansowej korzystającego poprzez uwolnienie zamrożonego kapitału w postaci środków trwałych na środki obrotowe.

Polecamy: serwis Samochód

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK