| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Co można zyskać na leasingu konsumenckim

Co można zyskać na leasingu konsumenckim

Potocznie mówi się o nim ”leasing dla Kowalskiego”. Aby z niego skorzystać nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, jest bowiem usługą alternatywną dla kredytu czy zakupu za gotówkę dostępną dla osób indywidualnych. Co można dzięki niemu zyskać? Przeczytaj.

Z leasingu konsumenckiego korzystają zazwyczaj ludzie młodzi, z większych aglomeracji, aktywni, którzy wybierają auta rodzinne. Klienci korzystający z leasingu konsumenckiego mogą korzystać z usług dodatkowych, np. serwisowania auta czy ubezpieczeń, dzięki czemu likwidacja szkody jest po stronie leasingodawcy (w przypadku kredytu bankowego obciążają one klientów). Klient ma możliwość również opcjonalnego wyboru usług dodatkowych takich jak: samochód zastępczy czy zakup, wymiana i alokacja opon.

Łączny koszt sfinansowania auta powinien być niższy niż kredytu, ponieważ firmy leasingowe stale współpracują z producentami aut i uzyskują kilkunastoprocentowe upusty na nowe pojazdy. Dzięki temu raty leasingowe mogą być naliczane od niższej wartości auta.

Polecamy: Wada rzeczy wziętej w leasing

W przypadku leasingu konsumenckiego mniej jest też formalności w porównaniu z kredytem. Klient decydujący się na leasing może podpisać umowę po okazaniu tylko dwóch dokumentów tożsamości i wpłacie od 10 proc. wartości samochodu. Klient odbiera od firmy leasingowej zarejestrowany i ubezpieczony samochód, co również ogranicza wszelkie formalności do minimum.

Kolejną zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że użytkownik może co 3 lub 4 lata wymienić auto na nowy model. Nie musi wykupywać auta po zakończeniu umowy, ale na przykład zlecić jego sprzedaż, przedłużyć umowę i wziąć nowy samochód.

W Polsce leasing konsumencki dostępny jest już od kilku lat, jednak jego udział w transakcjach leasingu na rynku ruchomości wynosi zaledwie 1 proc., podczas gdy w Europie jest to 15 proc.

Istotne ożywienia i rozwój tego typu leasingu może przynieść projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowe przepisy mają zmienić ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych, m.in. w zakresie dotyczącym leasingu. Zmiany te powinny spopularyzować leasing konsumencki.

Firmy leasingowe leasing konsumencki oferują od kilku lat, cieszy się on jednak znacznie mniejszą popularnością niż inne formy leasingu.

Polecamy: Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK