| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wskazują na szczegółowe zasady dotyczące procesu rozliczania leasingu finansowego przez leasingobiorcę. MSR stosują, co do zasady, duże firmy.

Poświęcony leasingowi MSR 17 wskazuje na to, że przedstawianie w sprawozdaniu finansowym zobowiązań odnoszących się do przedmiotu leasingu w postaci zmniejszenia jego wartości nie jest właściwe. Dodatkowo, gdy w prezentacji bilansowej zobowiązań znajduje zastosowanie podział na zobowiązania krótkoterminowe oraz długoterminowe, to rozwiązanie to należy przyjąć także do zobowiązań leasingowych.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Dokonywanie określonych czynności pozostających w związku z leasingiem, do których należą m.in. działania podejmowane w celu zawarcia umowy leasingu, czy negocjacje, powoduje nierzadko ponoszenie początkowych kosztów bezpośrednich. Jeżeli możliwe jest ich bezpośrednie przypisanie do czynności dokonywanych przez leasingobiorcę, które zmierzają do zawarcia umowy, to wówczas powiększają one wartość leasingowanego składnika aktywów.

Wycena

Zgodnie z MSR 17 podczas rozliczania powinno nastąpić rozdzielenie minimalnych opłat leasingowych pomiędzy koszty finansowe oraz zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania. Co więcej, rozliczenie kosztów finansowych na okresy objęte czasem trwania leasingu musi nastąpić w taki sposób, aby uzyskana została stała okresowa stopa procentowa w odniesieniu do salda zobowiązania, którego nie spłacono. Warunkowe opłaty leasingowe podlegają obowiązkowi księgowania jako koszty w okresach, w których zostały poniesione.

Z uwagi na wymogi stawiane przez praktykę jest dopuszczalne, aby leasingobiorca stosował określone przybliżenia celem uproszczenia obliczeń podczas rozliczania kosztów finansowych na poszczególne okresy objęte okresem leasingu.

Leasing finansowy wywołuje ten skutek, iż naliczana jest amortyzacja aktywów amortyzowanych oraz koszty finansowe w każdym z okresów obrotowych. Zasady amortyzacji owych aktywów będących przedmiotem leasingu muszą charakteryzować się spójnością z zasadami stosowanymi przy dokonywaniu amortyzacji własnych aktywów jednostki podlegających amortyzacji. Obliczanie prezentowanej amortyzacji powinno być obliczane zgodnie z regułami zawartymi w MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” i MSR 38 „Wartości niematerialne”.

W sytuacji, w której brak jest wystarczającej pewności, że leasingobiorca uzyska tytuł własności jeszcze przed końcem okresu leasingu, to wówczas dany składnik aktywów powinien zostać umorzony przez krótszy ze wskazanych dwóch okresów:
- okres leasingu lub
- okres użytkowania.

Polecamy: serwis Umowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę
Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK