| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi pojęciami jego dotyczącymi. Są one istotne z punktu widzenia praktyki podpisywania umów.

Do pojęć tych należą następujące terminy:

Firma leasingowa – podmiot występujący w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, w których występuje jako leasingodawca.

Korzystający – określenie używane do oznaczenia jednej ze stron umowy leasingu, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot umowy, tj. leasingobiorcy.

Leasing – umowa nazwana, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.

Polecamy: Klasyfikacja leasingu

Leasing bezpośredni - taki rodzaj leasingu, w przypadku którego umowa zawierana jest przez producenta bezpośrednio z użytkownikiem.

Leasing finansowy – taki rodzaj leasingu, w którym tylko odsetkowa część raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy oraz do jego składników majątku zaliczany jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych uprawniony jest leasingobiorca.

Leasing operacyjny – rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej), więc on też jest uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przedmiotu umowy. Czas na jaki zawierana jest umowa leasingu operacyjnego stanowi z reguły okres krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy.

Leasing pośredni – taki rodzaj leasingu, w przypadku którego w zawarciu umowy uczestniczy więcej niż dwie strony (pomiędzy przedsiębiorcą i użytkownikiem pośredniczy firma leasingowa).

Leasing zwrotny – rodzaj leasingu, w którym strona umowy (leasingobiorca) dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej), a jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.

Polecamy: Mała firma

Leasingobiorca - strona umowy leasingu, która korzysta z przedmiotu umowy, określana również mianem korzystającego.

Leasingodawca – strona umowy leasingu, która udostępnia przedmiot umowy do korzystania leasingobiorcy. W praktyce najczęściej jest nią firma wyspecjalizowana w działalności leasingowej.

Przedmiot umowy – jest to rzecz, z której zgodnie z umową leasingu korzysta leasingodawca, a która została oddana do używania przez leasingodawcę.

Umowa handlowa – umowa, której co najmniej jedną ze stron jest podmiot posiadający status przedsiębiorcy.

Umowa nazwana – umowa, której treść określają przepisy prawa.

Umowa nienazwana - umowa, która nie została stypizowana przepisami prawa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »