| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi pojęciami jego dotyczącymi. Są one istotne z punktu widzenia praktyki podpisywania umów.

Do pojęć tych należą następujące terminy:

Firma leasingowa – podmiot występujący w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, w których występuje jako leasingodawca.

Korzystający – określenie używane do oznaczenia jednej ze stron umowy leasingu, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot umowy, tj. leasingobiorcy.

Leasing – umowa nazwana, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.

Polecamy: Klasyfikacja leasingu

Leasing bezpośredni - taki rodzaj leasingu, w przypadku którego umowa zawierana jest przez producenta bezpośrednio z użytkownikiem.

Leasing finansowy – taki rodzaj leasingu, w którym tylko odsetkowa część raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy oraz do jego składników majątku zaliczany jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych uprawniony jest leasingobiorca.

Leasing operacyjny – rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej), więc on też jest uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przedmiotu umowy. Czas na jaki zawierana jest umowa leasingu operacyjnego stanowi z reguły okres krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy.

Leasing pośredni – taki rodzaj leasingu, w przypadku którego w zawarciu umowy uczestniczy więcej niż dwie strony (pomiędzy przedsiębiorcą i użytkownikiem pośredniczy firma leasingowa).

Leasing zwrotny – rodzaj leasingu, w którym strona umowy (leasingobiorca) dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej), a jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.

Polecamy: Mała firma

Leasingobiorca - strona umowy leasingu, która korzysta z przedmiotu umowy, określana również mianem korzystającego.

Leasingodawca – strona umowy leasingu, która udostępnia przedmiot umowy do korzystania leasingobiorcy. W praktyce najczęściej jest nią firma wyspecjalizowana w działalności leasingowej.

Przedmiot umowy – jest to rzecz, z której zgodnie z umową leasingu korzysta leasingodawca, a która została oddana do używania przez leasingodawcę.

Umowa handlowa – umowa, której co najmniej jedną ze stron jest podmiot posiadający status przedsiębiorcy.

Umowa nazwana – umowa, której treść określają przepisy prawa.

Umowa nienazwana - umowa, która nie została stypizowana przepisami prawa.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu
Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK