| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Jak uregulowany jest leasing

Jak uregulowany jest leasing

Umowa leasingu ma charakter umowy nazwanej. Jest ona regulowana przepisami prawa, a normy jej dotyczące znajdują się w kilku aktach prawnych.

Do źródeł prawa, które wskazują na zasady odnoszące się do leasingu zalicza się nie tylko, co wydaje się oczywiste, Kodeks cywilny, ale również ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.) oraz ustawy podatkowe.

Kodeks cywilny normuje umowę leasingu w art. 7091 - 70918. Obok takich podstawowych zagadnień jak forma umowy, obowiązki korzystającego oraz finansującego, koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu, konsekwencje wad rzeczy będącej przedmiotem leasingu, formułuje także definicję leasingu, która przedstawia się następująco:

Polecamy: Definicje leasingowe zawarte w MSR

„Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.”

Kodeks cywilny zawiera dodatkowo normę odsyłającą, zgodnie z którą, do odpowiedzialności finansującego za wady rzeczy powstałe na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność, uprawnień i obowiązków stron w razie dochodzenia przez osobę trzecią przeciwko korzystającemu roszczeń dotyczących rzeczy, odpowiedzialności korzystającego i osoby trzeciej wobec finansującego w razie oddania rzeczy tej osobie przez korzystającego do używania, zabezpieczenia rat leasingu i świadczeń dodatkowych korzystającego, zwrotu rzeczy przez korzystającego po zakończeniu leasingu oraz do ulepszenia rzeczy przez korzystającego stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, a do zapłaty przez korzystającego rat przed terminem płatności stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży na raty.

Kodeks cywilny wskazuje również, iż do umowy, przez którą jedna strona zobowiązuje się oddać rzecz stanowiącą jej własność do używania albo do używania i pobierania pożytków drugiej stronie, a druga strona zobowiązuje się zapłacić właścicielowi rzeczy w umówionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej wartości rzeczy w chwili zawarcia tej umowy, stosuje się odpowiednio wskazane regulacje dotyczące leasingu. Oznacza to, że uregulowaniom kodeksu cywilnego podlega także umowa finansowego leasingu bezpośredniego.

Polecamy: Zakładam firmę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »