| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing konsumencki

Leasing konsumencki

Umowa leasingu stanowi jedno z alternatywnych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Z leasingu mogą korzystać, obok przedsiębiorców, także osoby fizyczne.

Kodeks cywilny definiuje umowę leasingu jako taką, przez którą finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Oznacza to, że z grona podmiotów, które zostały zaliczone do korzystających, nie można wykluczyć osób fizycznych.

Możliwość finansowania np. zakupu samochodu, czy maszyny może okazać się bardziej korzystna w odniesieniu do osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, niż dla przedsiębiorcy. Oferty leasingu konsumenckiego nie są przy tym tak bardzo popularne jak w przypadku leasingu w ramach obrotu handlowego. 

Polecamy: Mała firma

Leasing konsumencki, który występuje w ofertach firm leasingowych pozwala na zrezygnowanie z konieczności zakupu auta na kredyt, a dzięki temu dokonaniu znacznych oszczędności. Wynikać one będą z niższych ogólnych kosztów związanych z leasingiem względem oprocentowania kredytu, a także zasad ubezpieczenia. Firmy leasingowe z racji utrzymywania stałych relacji gospodarczo-handlowych z dostawcami samochodów oraz firmami zajmującymi się ubezpieczeniami, otrzymują niejednokrotnie wysokie zniżki odnoszące się zarówno do samego auta jak i późniejszych kosztów z nim związanych.

Leasing konsumencki umożliwia też zakup samochodu, którego zrealizowanie nie jest możliwe w drodze wykorzystania kredytu z uwagi na niezdolność kredytową. Firmy leasingowe stawiają mniejsze wymagania niż banki chociażby z racji tego, iż przedmiot umowy nadal pozostaje własnością leasingodawcy.

Korzystanie z rozwiązania leasingu konsumenckiego nie jest jednak popularne z uwagi na kilka kwestii natury ekonomicznej i swoistych barier psychicznych.

Po pierwsze obecny jest czynnik niechęci konsumentów do tej formy korzystania z rzeczy z uwagi na brak uzyskanego prawa własności, co pozostaje w kolizji z traktowaniem przez wielu samochodu jako wyrazu uzyskanego statusu społecznego.

Polecamy: Leasing

Po drugie korzystanie przez konsumenta z samochodu, który nie jest jego własnością nie upoważnia go do uzyskania późniejszych zniżek przy ubezpieczaniu samochodu z tytułu bezszkodowej jazdy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK