| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna

Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna

Leasingobiorca jest jedynym uczestnikiem szeroko rozumianego stosunku leasingu pozostającym bez zabezpieczenia ewentualnych roszczeń.

Możliwość oceny kondycji finansowej leasingodawcy może być w tej sytuacji skutecznym rozwiązaniem.

Prowadzący działalność gospodarczą, który zdecydował się na skorzystanie z usług świadczonych przez firmy leasingowe powinien zwrócić uwagę nie tylko na kwestie związane ze szczegółami przedstawianych ofert, ale również na samą kondycje finansową przyszłego leasingodawcy.

Zawarta w Kodeksie cywilnym definicja leasingu - zgodnie z którą finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego – stanowi o przyczynie stanu, w którym przedsiębiorca powinien zmierzać do szczególnej analizy sytuacji, w której znajduje się jego przyszły kontrahent.

Polecamy: Mała firma

Ryzyko związane z zawarciem umowy leasingu dotyczy z reguły trzech grup podmiotów:
1) bank – najczęściej firmy zajmujące się świadczeniem usług leasingowych dokonują finansowania zakupów rzeczy stanowiących przedmiot późniejszych umów w oparciu o uzyskane kredyty. Zabezpieczone są one (kredyty) na objętych prawem własności leasingodawcy rzeczach oddawanych do korzystania.
2) leasingodawca – posiada zabezpieczenie na przedmiocie leasingu, a często także w formie weksla lub poręczenia.
3) leasingobiorca – znajduje się w najmniej korzystnej sytuacji z grona wymienionych podmiotów, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo utraty rzecz stanowiącej przedmiot umowy (nawet bez własnej winy). Leasingobiorcy w takim przypadku przysługuje roszczenie w stosunku do leasingodawcy, ale praktyka obrotu pokazuje, że nie pozwala ono na skuteczne dochodzenie jego praw.

Firmy leasingowe są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, więc tak jak pozostali przedsiębiorcy uczestniczą w obrocie handlowym, zaciągają zobowiązania oraz przyjmują świadczenia. Wiążę się z tym konieczność chociażby rozliczania się z fiskusem. Po stronie przyszłego leasingobiorcy pozostaje więc możliwość żądania np. zaświadczenia o nie zaleganiu w zobowiązaniach podatkowych lub terminowym opłacaniu składek. Podobną funkcję pozwalającą na ocenę kondycji firmy leasingowej mogą pełnić określonego rodzaju wypisy mające swe źródło w rejestrach sądowych.

Polecamy: ABC umów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK