| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Co oznaczają terminy leasingowe z MSR

Co oznaczają terminy leasingowe z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości formułują szereg definicji odnoszących się do leasingu. Ich znajomość jest niezbędna dla jego prawidłowego rozliczania.

Początkowe koszty bezpośrednie oznaczają krańcowe koszty mogące być przypisane bezpośrednio tokowi negocjowania leasingu i czynnościom, które zmierzają do zawarcia umowy leasingowej. Nie obejmuje to kosztów poniesionych przez producenta albo pośrednika leasingowego.

Inwestycja leasingowa brutto jest sumą należnych leasingodawcy, a jednocześnie minimalnych, opłat leasingowych. Wynikającą z umowy leasingu finansowego oraz
możliwej niezagwarantowanej wartości końcowej przypisanej leasingodawcy.

Polecamy: ABC umów

Inwestycja leasingowa netto to inwestycja leasingowa brutto po dokonanym zdyskontowaniu o zakres stopy procentowej leasingu.

Niezrealizowane przychody finansowe to tylko i wyłącznie różnica występująca pomiędzy inwestycją leasingową brutto oraz inwestycją leasingową netto.

Stopa procentowa leasingu to taka stopa dyskontowa powodująca, że łączna wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych i niegwarantowanej wartości końcowej na dzień rozpoczęcia leasingu odpowiada sumie wartości godziwej przedmiotu umowy leasingu, a także kosztów bezpośrednich o charakterze początkowym, które zostały poniesione przez leasingodawcę.

Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy jest to taka stopa procentowa, do której zapłaty leasingobiorca byłby zobowiązany w oparciu o podobną umowę leasingową lub, gdy nie można jej ustalić, stopę procentową, na dzień rozpoczęcia leasingu, przy której leasingobiorca musiałby dokonać pożyczki środków niezbędnych do zakupu oznaczonego składnika aktywów, na podobny okres (przy zachowaniu podobnych zabezpieczeń).

Polecamy: Mała firma

Warunkowa opłata leasingowa stanowi tę część opłat leasingowych, której kwota jest uzależniona od przyszłych wielkości innego niż tylko upływ czasu czynnika (np. przyszłe rynkowe stopy procentowe).

Umowa leasingu, a ewentualnie zobowiązanie do zawarcia tego typu umowy, może zawierać warunek dokonania korekty odnoszącej się do opłat leasingowych wynikających z tytułu zmian kosztu wytworzenia albo nabycia przedmiotu leasingu. Korekta ta może również opierać się o tytuł zmian wyceny m.in. kosztów lub pozycji takich jak np. ogólny poziom cen, w czasie pomiędzy początkiem leasingu a początkiem okresu leasingu. W tej sytuacji dla celów MSR odnoszących się do leasingu skutki wszelkich zmian o wskazanym charakterze mają miejsce przy rozpoczęciu leasingu.

Tego typu umowy określane są mianem umów dzierżawy z opcją zakupu (ang. hire purchase contracts).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK