| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Klasyfikacja leasingu

Klasyfikacja leasingu

Rozliczenie leasingu według podstaw określonych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wymaga odpowiedniego jego sklasyfikowania.

Kodeks cywilny wskazuje, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Kodeks wskazuje również jaka jest forma takiej umowy, obowiązki korzystającego oraz finansującego, koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz m.in. konsekwencje wad rzeczy będącej przedmiotem leasingu. Podobne rozumienie leasingu pojawia się w MSR 17, które się do niego odnosi.

Polecamy: Zakładam firmę

Z uwagi na to, że transakcja pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą budowana jest w oparciu o umowę leasingową o charakterze wspólnym dla obydwu stron, jest uzasadnione używanie jednolitych definicji. Stosowanie takich samych definicji w zróżnicowanych okolicznościach, w których działają leasingodawca i leasingobiorca, może powodować, iż ta sama umowa leasingowa będzie inaczej zaklasyfikowana przez leasingodawcę, a inaczej przez leasingobiorcę. 

Sytuacja, gdy leasingodawca odnosi korzyści z gwarancji wartości końcowej dostarczonej przez stronę nie związaną z leasingobiorcą.
Ważna jest jednak sama jego klasyfikacja, która, o ile nieokreślone w prawie polskim, o tyle oznaczona w MSR.

W klasyfikacji leasingu określonej w MSR za podstawowe kryterium przyjęto zakres ryzyka i pożytków z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadający leasingodawcy oraz leasingobiorcy.

Na ryzyko składa się:
- możliwość poniesienia strat spowodowanych niewykorzystaniem zdolności produkcyjnych;
- utrata przydatności technicznej;
- zmiana poziomu osiąganego zwrotu wynikająca ze zmian warunków ekonomicznych.

Do pożytków należeć mogą oczekiwania zyskownego funkcjonowania dotyczące składnika aktywów w trakcie ekonomicznego okresu użytkowania, a także oczekiwanie na zysk wynikający z dokonującego się wzrostu jego wartości albo realizacji wartości określanej mianem końcowej.

Polecamy: Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Umowa leasingowa jest zaliczana do leasingu oznaczanego jako finansowy. Ma to miejsce wówczas, gdy następuje transfer całego ryzyka oraz pożytków wynikających z tytułu posiadania przedmiotu leasingu.

Umowa leasingowa zaliczana jest wówczas do leasingu operacyjnego, gdy nie występuje przeniesienie ogółu ryzyka oraz pożytków z tytułu posiadania przedmiotu leasingu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK