REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Systemy i strategie inwestycyjne

Krzysztof Dankowski

REKLAMA

REKLAMA

Systemy inwestycyjne na rynkach terminowych tworzone są zazwyczaj na bazie analizy technicznej, a dokładniej mówiąc za pomącą narzędzi, które ona wykorzystuje. Dlatego też kluczowe jest odpowiednie poznanie wszystkich aspektów tej dziedziny w celu wybór instrumentów, które będą wykorzystywane w naszej własnej strategii transakcyjnej

Rodzaje systemów transakcyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Podejście techniczne w swojej definicji skupia dwa odrębne obszary, które są wykorzystywane przez różnych analityków. Pierwszą z nich jest tradycyjna analiza wykresów, oparta o proste wskaźniki techniczne (średnie kroczące, wskaźniki stochastyczne) oraz formacje cenowe. Do drugiej grupy zalicza się analizę opartą na systemach mechanicznych wykorzystującą podejście statystyczne. W praktyce bardzo często obie metody wykorzystywane są jednocześnie, aczkolwiek zazwyczaj można wyróżnić wśród analityków te dwa odmienne podejścia do powyższej analizy.

Niezależnie jednak od stosowanej metody w analizie technicznej największą rolę odgrywa analiza wykresów, która w przypadku podejścia statystycznego zostaje poddana próbie kwantyfikacji i optymalizacji w celu stworzenia odpowiedniego systemu dokonywania transakcji generującego sygnały kupna oraz sprzedaży. Założeniem tego podejścia jest wyeliminowanie z procesu podejmowania decyzji czynnika ludzkiego, który dla wielu osób jest najbardziej newralgicznym punktem decydującym o skuteczności danej transakcji. Przedstawicieli tego nurtu można również podzielić na zwolenników automatycznych sygnałów rynkowych oraz na tych, którzy dążą do stworzenia coraz bardziej zaawansowanych i skuteczniejszych wskaźników technicznych, zachowując jednakże kontrole nad ich interpretacją oraz nad całym procesem decyzyjnym.

Systemy i strategie analizy technicznej możemy podzielić na:

Systemy wskaźników analizy technicznej:
• Systemy jednowskaźnikowe
• Systemy wielowskaźnikowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategie oparte na popularnych teoriach handlowych:
• Teoria fal Elliota
• Teoria zniesień Fibonacciego
• Inne teorie

Strategie oparte na prostych metodach analizy rynku:
• Linie trendu
• Poziomy wsparcia i oporu
• Formacje

Strategie oparte na zaawansowanych metodach analizy rynku
• Teoria chaosu
• Fraktale
• Sieci neuronowe

REKLAMA

Do tworzenia systemów mechanicznych stosowane są zazwyczaj popularne wskaźniki analizy technicznej takie jak: średnie kroczące, wstęgi Bollingera, MACD, RSI czy wskaźniki stochastyczne (STS). Liczba stosowanych wskaźników w danym systemie uzależniona jest od stopnia jego skomplikowania, a także od przyjętej strategii inwestycyjnej, czyli od ustalenia liczby transakcji przeprowadzanych w danym okresie czasu i ich skuteczności. Co do zasady, im większa liczba zastosowanych wskaźników tym sygnały generowane przez system będą rzadsze, lecz równocześnie powinny być bardziej skuteczne. Poza wyborem wskaźników, jednym z najistotniejszych elementów jest określenie momentów otwarcia i zamknięcia pozycji przez system. Wiele z systemów korzysta z popularnych zleceń stop loss i take profit, które pomagają w zamykaniu zarówno stratnych jak i zyskownych pozycji, jednakże istnieją również inne metody, w których wygenerowane przez system sygnały sprzedaży zamykają otwarte długie pozycje i na odwrót. Jeszcze inne korzystają z dodatkowych wskaźników do determinowania momentów zamknięcia pozycji. Systemy mechaniczne pomimo istotnych zalet, wymagają jednakże długie okresu testowania, który pozwala na zoptymalizowanie parametrów i dostosowanie ich do konkretnego rynku. Jest to kolejnym ograniczeniem, ponieważ zazwyczaj te same systemy nie mogą być stosowane na różnego rodzaju rynkach (z podobną efektywnością), co ogranicza ich elastyczność i zakres wykorzystywania. Pomimo tego są one dość często wykorzystywane przez zaawansowanych inwestorów w szczególności na rynku walutowym.

Należy podkreślić, że systemy mechaniczne zyskują bardzo dużą popularność zarówno rynku Futures jak i Forex. O ich powodzeniu decyduje przede wszystkim bardzo duża płynność rynku, umożliwiająca generowanie wiarygodnych sygnałów kupna, bądź sprzedaży. Istnieje pewne grupa inwestorów wykorzystujących własne systemy transakcyjne, które zostały przez nich przetestowane i zoptymalizowane do danych potrzeb. Bardzo ważną rzeczą jest indywidualne podejście do danego systemu, ponieważ nierzadko zdarza się, że systemy stworzone przez inne osoby nie spełniają oczekiwań osób je wykorzystujących. Związane jest to przede wszystkim z indywidualnymi założeniami inwestycyjnymi dotyczącymi zwłaszcza ekspozycji na ryzyko czy samej strategii, które nie muszą pokrywać się z założeniami przyjętymi przez zewnętrzny system.

Sygnały sprzedaży

Stworzenie własnego systemu może wydawać się rzeczą nazbyt skomplikowaną, dlatego też można skorzystać z gotowych rozwiązań. W Internecie dostępnych jest wiele systemów opartych na bardzo różnych założeniach i metodach analizy wykresów. Należy tutaj wspomnieć, że oprócz rozwiązań opartych na wskaźnikach analizy technicznej istnieją również systemy korzystające z popularnych teorii handlowych takich jak Teoria Fal Elliota czy zniesienia Fibonacciego. Ponadto do analizy wykorzystywane są także strategie bazujące na prostych metodach analizy rynku, czyli liniach trendu, wsparcia i oporu, czy też formacjach technicznych (trójkąty, flagi, podwójne dna). Wspomniane metody mogą być połączone z klasyczną analizą wskaźnikową tworząc systemy bardziej złożone, które efektywniej potrafią analizować istniejącą sytuację rynkową. Mają one jednakże również swoje wady, ponieważ ich interpretacja opiera się na pewnego rodzaju subiektywności i niejednoznaczności, co sprawia, że nie generują one gotowych sygnałów wejścia i wyjścia. Dla doświadczonych maklerów może to być niewątpliwą zaletą, jednakże dla inwestorów pragnących wyeliminować czynnik ludzki w procesie podejmowania decyzji może okazać się istotną wadą, zwłaszcza, gdy analizy przedstawione przez system okażą się niezbyt precyzyjne.

Obecnie jednakże wszystkie systemy korzystające z wymienionych metod są systematycznie udoskonalane i należy stwierdzić, że ich skuteczność stale wzrasta. Wiele serwisów internetowych oferuje również gotowe sygnały kupna i sprzedaży dla wybranych rynków, zwłaszcza rynku walutowego. Są to zazwyczaj usługi płatne, na które należy wykupić odpowiedni abonament, aczkolwiek zdarzają się również przypadki bezpłatnego oferowania tego rodzaju sygnałów, choć oczywiście są one zazwyczaj mniej efektywne od tych płatnych.

Serwisy oferujące sygnały korzystają przeważnie ze strategii opartych na zaawansowanych metodach analizy rynku, którymi są: Teoria chaosu, fraktale, czy też ostatnio bardzo popularne sieci neuronowe. Systemy te stosując zaawansowane funkcje matematyczne, próbują przy pomocy zaawansowanych systemów komputerowych determinować istniejącą sytuację rynkową. Do budowy rozwiązań wykorzystujących powyższe metody wymagane są duże umiejętności programistyczne oraz zasoby kapitałowe, co w dużym stopniu utrudnia ich rozwój wśród inwestorów indywidualnych. Jednakże, mimo to można skorzystać z gotowych sygnałów, które generowane są dla konkretnych par walutowych czy też kontraktów terminowych. Stwarza to niewątpliwie okazję do przekonania się o ich prawdziwej skuteczności. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA