| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Kontrakty różnic kursowych CFD

Kontrakty różnic kursowych CFD

Podstawowymi instrumentami, które wykorzystywane są przez detalicznych brokerów forexowych są kontrakty na różnice kursowe CFD (Contracts-for-difference) Są one instrumentem stosunkowo młodymi, gdyż zostały wymyślone przez niezależny dom maklerski Smith New Court dopiero na początku lat 90-tych.

Należy dodać, że wycena kontraktów CFD wykonywana jest na bieżąco (w czasie rzeczywistym) pod warunkiem, że dokonywany jest handel na danym instrumencie bazowym. Oznacza to, że dla kontraktów walutowych wycena pozycji dokonywana jest nieprzerwanie pięć dni w tygodniu z wyłączeniem weekendu, kiedy to rynki walutowe nie pracują. Dla innych instrumentów bazowych, godziny handlu kontraktami CFD pokrywają się z godzinami pracy giełd, na których dane walory bazowe są notowane.

Kolejną cechą tego typu instrumentów jest brak fizycznej dostawy instrumentu bazowego. W przypadku kontraktów CFD już sama nazwa wskazuje, że rozliczeniu podlega wyłącznie różnica pomiędzy kursami otwarcia oraz zamknięcia pozycji w kontrakcie. Dlatego, też jest on rozliczany wyłącznie gotówkowo w momencie zamknięcia pozycji. Dzięki tej właściwości możliwe jest wykorzystywanie wysokich dźwigni finansowych oraz wyeliminowanie problemu posiadania danego instrumentu bazowego.

Kontrakty CFD notowane są zazwyczaj na internetowych platformach obrotu w przeciwieństwie do kontraktów Futures, których obrót odbywa się na różnego rodzaju giełdach akcji bądź giełdach towarowych. Jest to stosunkowo poważna zaleta tego rodzaju instrumentów, ponieważ dostęp do internetowych platform obrotu jest w zasadzie w obecnym czasie nieograniczony dla potencjalnych inwestorów, natomiast dostęp do giełd tradycyjnych może w dalszym ciągu sprawiać kłopoty zarówno natury logistycznej jak i prawnej. Poza tym notowania prowadzone na internetowych platformach obrotu gwarantują bardzo dużą płynność, która eliminuje ryzyko zamknięcia kontraktu po niekorzystnej cenie, tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych mniej popularnych kontraktów Futures np. kontraktów walutowych notowanych na GPW w Warszawie.

Należy również pamiętać, że kontrakty CFD jak i wszystkie derywaty to instrumenty inwestycyjne podwyższonego ryzyka, o symetrycznym profilu wypłaty - tzn. zysk jednej strony, powoduje automatycznie stratę drugiej. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest zastosowanie dużych dźwigni finansowych dochodzących do poziomu 1:200, które powodują, że wymagany depozyt zabezpieczający jest bardzo niski (przy powyższej dźwigni jest to 0,5% wartości kontraktu), co powoduje, że stosunkowo niewielkie, lecz niekorzystne zmiany cen mogą powodować automatyczne zamknięcie pozycji w przypadku posiadania niewystarczającego depozytu zabezpieczającego. Dlatego też, pomimo, że tego rodzaju instrumenty mogą być bardzo efektywne pod względem osiąganych zysków, należy pamiętać, że konieczne jest stałe i systematyczne monitorowanie zajętych pozycji lub stosowanie zleceń stop loss w celu ograniczenia ewentualnych strat.

Stosowanie kontraktów CFD nie ogranicza się jedynie do transakcji spekulacyjnych, lecz wykorzystywane są one również do celów zabezpieczających, zwłaszcza dotyczących ryzyka kursowego. Strategie oparte o tego rodzaju instrumenty mogą być z powodzeniem stosowane przez przedsiębiorstwa eksportowe pragnące zabezpieczyć swoją ekspozycję walutową.

Wciąż rosnąca popularność kontraktów CFD może wskazywać, że zostały dostrzeżone najważniejsze korzyści wynikające z ich stosowania, co w przyszłości może sprawić, że będą to najczęściej wykorzystywane pochodne instrumenty finansowe. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK