REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
Złoty poruszał się w ostatnich dniach w rejonie 200-sesyjnej średniej ruchomej.
Złoty poruszał się w ostatnich dniach w rejonie 200-sesyjnej średniej ruchomej.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio złoty zachowywał się ambiwalentnie w stosunku do innych walut. Nastąpiła konsolidacja pary EUR/PLN poniżej wartości 4,00, kurs USD/PLN nieznacznie poszedł w górę, zaś notowania CHF/PLN zdecydowanie poszły w dół, aż do nowego, tegorocznego maksimum w rejonie 3,20.

Notowania franka szwajcarskiego

REKLAMA

REKLAMA

Znaczne osłabienie złotego względem franka szwajcarskiego wynikało z silnej zniżki kursu EUR/CHF, który przebił dotychczasowe, ustanowione we wrześniu tegoroczne minimum, po czym spadł jeszcze o ponad 2,5 proc. Dopiero czwartek przyniósł odreagowanie. W rezultacie notowania EUR/CHF wzrosły o ponad 1,2570, a para CHF/PLN odbiła się od psychologicznej bariery 3,20 i spadła pod 3,17. W przyszłym tygodniu opór 3,20 powinien w dalszym ciągu hamować osłabienie złotego względem franka.

Wcześniejszy spadek kursu EUR/CHF wynikał ze wzrostu obaw inwestorów, związanych z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro. W połowie bieżącego tygodnia wzrost rentowności obligacji skarbowych tych państw wyhamował, co rodzi nadzieję na stabilizację notowań euro względem franka w ciągu najbliższych dni. Niewykluczone nawet, iż będą one kontynuować czwartkowe odreagowanie. W takiej sytuacji do końca roku nie powinniśmy już obserwować dalszego wzrostu kursu CHF/PLN.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Notowania euro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kurs EUR/PLN przez większą część ostatnich sesji pozostawał pomiędzy 200-sesyjną średnią ruchomą, która obecnie kształtuje się nieco powyżej 3,9850, a psychologiczną barierę 4,00. Wskazana średnia była już wielokrotnie naruszana, jednak o jej skutecznym pokonaniu na razie nie może być mowy. Do trwałego przebicia dojdzie dopiero w momencie, gdy kurs oddali się od niej o kilka groszy, na co wskazuje zachowanie notowań EUR/PLN w ostatnich miesiącach. Z próbą takiego ruchu możemy mieć do czynienia w najbliższych dniach. Na rynku bowiem spekuluje się, iż Ministerstwo Finansów będzie chciało pod koniec roku obniżyć kurs EUR/PLN, aby zmniejszyć wartość długu zagranicznego naszego kraju. Wierząc we wskazany scenariusz, w najbliższych dniach inwestorzy mogą przystąpić do zakupów złotego, co doprowadzi do umocnienia polskiej waluty nawet, jeśli MF nie podejmie oczekiwanych działań. Ruch ten nie powinien jednak mieć trwałego charakteru.

Stopy procentowe w Polsce

W ostatnich dniach poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza pozostał na dotychczasowym poziomie. Z wypowiedzi prezesa NBP po posiedzeniu RPP wynika, iż Rada nieco zaostrzyła swoje nastawienie do polityki monetarnej, co dodatkowo zwiększa i tak już wysokie, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w I kw. br. Ewentualne podniesienie kosztu pieniądza powinno wesprzeć trochę złotego.

Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia w listopadzie

W czwartek przed Świętami Bożego Narodzenia zostały przedstawione dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w listopadzie. Pierwszy z wymienionych wskaźników okazał się niższy od prognoz, natomiast drugi – zgodny z nimi. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej, mimo że nieco zawiodło inwestorów, utrzymało się na stosunkowo wysokim poziomie 8,3 proc (r/r), co wciąż dobrze świadczy o dynamice rozwoju naszego kraju.

Sytuacja w strefie euro

REKLAMA

W ostatnich dniach obawy, związane z sytuacją w mniej rozwiniętych gospodarkach strefy euro, wpływały bezpośrednio jedynie na notowania EUR/CHF. Wrażliwa zwykle na te obawy, główna para walutowa – EUR/USD, tym razem nie reagowała zbyt silnie na wieści z krajów mniej rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich dni odnotowała ona stosunkowo niewielką zniżkę, nie przekraczającą 1 proc., pozostając przez większość czasu w konsolidacji.

Odporne były również światowe giełdy. Inwestorzy, chcąc pochwalić się wysokimi rocznymi wynikami, utrzymywali główne, światowe indeksy giełdowe na tegorocznych szczytach. Takie zachowanie rynku będziemy prawdopodobnie również obserwować w przyszłym tygodniu.

Po Nowym Roku notowania aktywów mogą zacząć podążać w kierunku wskazanym w ostatnich dniach przez kurs EUR/CHF. Niewykluczone bowiem, że notowania tej pary walutowej wyprzedziły swoim spadkiem inne rynki, które już wkrótce zaczną dyskontować kolejną falę wzrostu obaw o kondycję mniej rozwiniętych krajów Eurolandu, przede wszystkim Hiszpanii. Oddziaływanie tego czynnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach, powinno jednak być ograniczone w czasie. W dłuższej perspektywie, dzięki ciągłemu dostępowi do taniego pieniądza, wartość ryzykowniejszych aktywów prawdopodobnie będzie kontynuować wzrost.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek w ujęciu makroekonomicznym

W ciągu minionych dni kalendarz makroekonomiczny był dość ubogi we wskaźniki. Te nieliczne, które przedstawiono, nie były w stanie istotnie wpłynąć na rynek walutowy. Silniejszą reakcję obserwowaliśmy jedynie w notowaniach funta – najpierw po publikacji danych o wyższym od oczekiwań deficycie budżetowym, później – po nieznacznej rewizji w dół danych o PKB Wielkiej Brytanii za III kw. Oprócz tych szacunków, napłynęło jeszcze nieco istotniejszych danych z USA. M.in. poznaliśmy finalny odczyt PKB, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. Mimo że w większości wypadły one słabiej od prognoz, na światowych giełdach utrzymywały się dobre nastroje.

W przyszłym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie jeszcze uboższy niż w ostatnich dniach. Warto zwrócić uwagę jedynie na wskaźniki z USA: indeks zaufania konsumentów Conference Board, indeks Chicago PMI z USA oraz na dane z Chin w postaci szacunków indeksu PMI dla tamtejszego przemysłu. Aktywność inwestorów jest wciąż obniżona, toteż nowe dane nie powinny wywołać przesadzonych reakcji. Powrotu wyższej zmienności należy spodziewać się dopiero po Nowym Roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA