| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Od początku sierpnia para EUR/PLN znajdowała się w lekko nachylonym kanale spadkowym, który opuściła pod koniec listopada. Już w październiku formacja była testowana, ale bez skutku. Test pozwolił dostrzec siłę wyżej wymienionej pary walutowej,przejawiającą się w wyraźnej zwyżce kursu EUR/PLN po wybiciu z kanału spadkowego.

W sektorze pracy nie widać większych zmian. Bezrobocie w październiku utrzymało się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej, czyli 11,5 proc. W sektorze przedsiębiorstw płace i zatrudnienie w dalszym ciągu lekko, ale systematycznie rosną – w październiku zatrudnienie zwiększyło się o 2,1 proc. r/r, a przeciętne wynagrodzenie – o 3,9 proc. r/r.

Polecamy serwis: Lokaty

W październiku, kolejny miesiąc z rzędu, wzrosła również inflacja – z 2,5 proc. r/r do 2,8 proc. Rada Polityki Pieniężnej podkreśla jednak, że wciąż mocny złoty powinien mimo wszystko ograniczać silniejszą presję inflacyjną.

Wraz z końcem miesiąca na rynek napłynęły dużo lepsze od oczekiwanych dane o PKB za III kwartał. Polska gospodarka wzrosła w tym okresie o 4,2 proc. r/r, podczas kiedy spodziewano się wzrostu rzędu 3,6 proc. Zwyżkę o 4,2 proc. r/r zanotował popyt wewnętrzny, w tym konsumpcja prywatna, która zwiększyła się o 3,5 proc. Zaskoczył również fakt, iż eksport netto miał w ubiegłym kwartale dodatni wpływ na dynamikę PKB. Słabe dane, dotyczące salda na rachunku obrotów bieżących, wskazywały na odmienny scenariusz.

Wyższe od oczekiwań dane o konsumpcji prywatnej spowodowały, że odżyły nadzieje inwestorów na podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Przewaga członków Rady, którzy są za wstrzymaniem podwyżek kosztu pieniądza w nadchodzącym czasie, zwiększa się. Na początku grudnia A. Kaźmierczak powiedział, iż obecnie wzrost stóp procentowych mógłby mieć niewielki wpływ na inflację, jednocześnie odbijając niekorzystnie piętno na ożywieniu gospodarczym.

Dobre dane o PKB wpłynęły na kurs złotego i wsparły jego umocnienie. Biorąc jednak pod uwagę siłę, z jaką czynniki globalne oddziałują na krajowy rynek, należy oczekiwać braku zdecydowanych reakcji złotego na publikacje makroekonomiczne z kraju w kolejnych miesiącach. Dane makro z Polski mają bowiem zazwyczaj wpływ na postrzeganie PLN w długim terminie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK