| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Od początku sierpnia para EUR/PLN znajdowała się w lekko nachylonym kanale spadkowym, który opuściła pod koniec listopada. Już w październiku formacja była testowana, ale bez skutku. Test pozwolił dostrzec siłę wyżej wymienionej pary walutowej,przejawiającą się w wyraźnej zwyżce kursu EUR/PLN po wybiciu z kanału spadkowego.

W sektorze pracy nie widać większych zmian. Bezrobocie w październiku utrzymało się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej, czyli 11,5 proc. W sektorze przedsiębiorstw płace i zatrudnienie w dalszym ciągu lekko, ale systematycznie rosną – w październiku zatrudnienie zwiększyło się o 2,1 proc. r/r, a przeciętne wynagrodzenie – o 3,9 proc. r/r.

Polecamy serwis: Lokaty

W październiku, kolejny miesiąc z rzędu, wzrosła również inflacja – z 2,5 proc. r/r do 2,8 proc. Rada Polityki Pieniężnej podkreśla jednak, że wciąż mocny złoty powinien mimo wszystko ograniczać silniejszą presję inflacyjną.

Wraz z końcem miesiąca na rynek napłynęły dużo lepsze od oczekiwanych dane o PKB za III kwartał. Polska gospodarka wzrosła w tym okresie o 4,2 proc. r/r, podczas kiedy spodziewano się wzrostu rzędu 3,6 proc. Zwyżkę o 4,2 proc. r/r zanotował popyt wewnętrzny, w tym konsumpcja prywatna, która zwiększyła się o 3,5 proc. Zaskoczył również fakt, iż eksport netto miał w ubiegłym kwartale dodatni wpływ na dynamikę PKB. Słabe dane, dotyczące salda na rachunku obrotów bieżących, wskazywały na odmienny scenariusz.

Wyższe od oczekiwań dane o konsumpcji prywatnej spowodowały, że odżyły nadzieje inwestorów na podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Przewaga członków Rady, którzy są za wstrzymaniem podwyżek kosztu pieniądza w nadchodzącym czasie, zwiększa się. Na początku grudnia A. Kaźmierczak powiedział, iż obecnie wzrost stóp procentowych mógłby mieć niewielki wpływ na inflację, jednocześnie odbijając niekorzystnie piętno na ożywieniu gospodarczym.

Dobre dane o PKB wpłynęły na kurs złotego i wsparły jego umocnienie. Biorąc jednak pod uwagę siłę, z jaką czynniki globalne oddziałują na krajowy rynek, należy oczekiwać braku zdecydowanych reakcji złotego na publikacje makroekonomiczne z kraju w kolejnych miesiącach. Dane makro z Polski mają bowiem zazwyczaj wpływ na postrzeganie PLN w długim terminie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK