| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Czym jest hedging walutowy

Czym jest hedging walutowy

Jak wszystkim wiadomo, kursy walut nie mają tendencji do pozostawania na tym samym poziomie. Ciągle słychać, że jakaś waluta się umocniła bądź spadła. Podmioty, których finanse są uzależnione od rynku walutowego, głównie eksporterzy i importerzy, narażeni są na spore ryzyko przy ciągłych i niepewnych zmianach. Aby się przed nim zabezpieczyć mogą zastosować hedging walutowy. Na czym to jednak dokładnie polega?

Hedging walutowy to nic innego jak działania zabezpieczające, podejmowane przez inwestora w celu ograniczenia ryzyka kursowego. Inaczej mówiąc inwestor poprzez zawieranie transakcji hedgingowych (zabezpieczających) minimalizuje bądź neutralizuje ryzyko zmian cen instrumentów finansowych lub towarów, wynikających ze zmian kursowych. Najczęściej do transakcji wykorzystane są instrumenty pochodne, głównie:
• Opcje walutowe;
• Kontrakty terminowe (futures, forward);
• Swapy walutowe.

Hedging polega na zajęciu jednocześnie dwóch pozycji - na rynku terminowym i na rynku natychmiastowym – przy czym pierwsza jest odwrotna w stosunku do drugiej, dzięki czemu potencjalne straty wynikające z jednej z nich zostaną w mniejszym lub większym stopniu zrównoważone przez zyski osiągnięte na drugiej pozycji. Mówiąc bardziej szczegółowo, inwestor chcąc zabezpieczyć długą pozycję (należności) w walucie obcej, sprzedaje tę walutę na rynku i zajmuje pozycję krótką, natomiast chcąc zabezpieczyć krótką pozycję (zobowiązania) w walucie obcej, kupuje tę walutę na rynku, czyli zajmuje pozycję długą. Taki inwestor zakłada, że ewentualne straty, które poniesie na pozycji na rynku natychmiastowym, zostaną zrekompensowane zyskiem z utrzymania pozycji przeciwstawnej na rynku walutowym. Przy takich działaniach straty i zyski mogą być sobie równe lub mogą się różnić. W sytuacji, kiedy całkowicie się pokrywają mowa o tzw. hedgingu doskonałym.

Polecamy także: Kalkulator wymiany walut

W zależności od charakteru oraz przedmiotu zabezpieczeń, hedging można podzielić na wiele rodzajów. Jednak najbardziej „pierwotnym” rozróżnieniem jest podział na hedging naturalny (wewnętrzny) i zewnętrzny. Do pierwszego można zaliczyć np. rozliczanie płatności zagranicznych w walucie krajowej, operacje depozytowo-pożyczkowe, klauzule waloryzacyjne itp., czyli metody zabezpieczenia nie związane z wchodzeniem bezpośrednio lub pośrednio na rynek walutowy. Z kolei zewnętrzny hedging to stosowanie instrumentów rynku walutowego.

Należy przy tym pamiętać, iż o efektywności hedgingu decyduje właściwe przygotowanie, a następnie przeprowadzenie odpowiedniej transakcji na rynku walutowym. Przykładowo w przedsiębiorstwach, wyboru właściwej metody zabezpieczenia dokonuje się na etapie opracowywania strategii zabezpieczającej w ramach procesu zarządzania. Tak więc nie jest to łatwe zadanie. Przy wyborze hedgingu warto rozważyć możliwość wykorzystania metod wewnętrznych zamiast zewnętrznych, gdyż czasami najlepsze rozwiązania to rozwiązania najprostsze.

Zobacz także serwis: Inwestycje

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK