REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych?

 Zbigniew Waz
Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.
Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych? /Fot. Fotolia
Bitcoin – czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądz fiducjarny (fides z łacińskiego- wiara) to waluta o wartości umownej, która nie ma żadnego oparcia w dobrach materialnych. Ma moc zwalniania z zobowiązań, ale nie jest wymienialna na złoto czy też inne kruszce. Jest zatem wyłącznie umownym środkiem płatniczym na danym terytorium, emitowanym przez bank narodowy.

Niektóre definicje mówią o umowie społecznej (regulowanej stosownym aktem prawnym), określającej zasady jego funkcjonowania. W przeszłości zabieg separacji pieniądza od kruszcu był incydentalny i stosowany w najtrudniejszych sytuacjach gospodarczych np. w czasie wojny. Najdłużej przed oddzieleniem swojej waluty od parytetu w złocie bronili się szwajcarzy – do 1999 konstytucja mówiła, że frank powinien mieć co najmniej 40% pokrycie w złocie.

REKLAMA

Jednak pieniądz fiducjarny stanowi podstawę obecnej ekonomii. W zasawaldzie nie ma już walut z parytetem w kruszcu (chociaż szwajcarzy od pewnego czasu rozważają pokrycie CHFa w 20% złotem).

Tylko jak tu mówić o umowie społecznej, kiedy wszystkie banki centralne dodrukowują pieniądze. Mistrzem druku (oczywiście jest to znacznie prostsze – wystarczą zapisy elektroniczne na odpowiednich kontach) są Stany Zjednoczone: tylko w okresie kryzysu z 2008 roku w ramach trzech części programu QE FED wpompował 4,48 biliona dolarów… Kto to sfinansuje? Odpowiedź jest prosta… dolar jest walutą światową, więc każde dodrukowanie jest poniekąd „opodatkowaniem” całego świata…

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Sprytne. Tylko jak tu mówić o pieniądzu którego podstawą jest zaufanie…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ja się na taką umowę społeczną nigdy nie pisałem.

REKLAMA

Obecne technologie pozwalają tworzyć rozwiązania oparte na potrzebach społeczności – nawet tej nie w pełni sformalizowanej i realizować jej potrzeby bez konieczności angażowania struktur administracyjnych. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów ostatnich czasów jest bitcoin.

Pierwsza na świecie (krypto)waluta, która nie została wyemitowana przez żaden bank na świecie, nie miała żadnego realnego pokrycia w dobrach a pomimo tego jej wartość z początkowych 2-3 USD szybko stał się najdroższą walutą świata. W czerwcu 2017 1 BTC kosztował około 3000 USD. Nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie trend miał się odwrócić.

Zobacz: Kursy walut

Czym jest bitcoin

Bitcoin jest uznawany za pierwszą na świecie poprawnie zaimplementowaną i całkowicie zdecentralizowaną kryptowalutę. Jest on również najbardziej znaną kryptowalutą na świecie.

REKLAMA

Kryptowaluta – według definicji przytoczonej w „Leksykonie pojęć na temat technologii blockchain i kryptowalut[1]” pod redakcją profesora Krzysztofa Piecha jest to „… rodzaj tokena cyfrowego opierającego się na kryptografii użytej do cyfrowego podpisywania transakcji oraz do kontroli wzrostu podaży tokenów.”

Kryptowaluty są zatem nośnikami wartości. Niektóre z nich spełniają wszystkie lub niektóre funkcje pieniądza takie jak podzielność, zachowanie wartości (ze względu na relatywnie płytki rynek kurs bitcoina jest bardzo zmienny) czy wymienialność. Nie zostały jak dotąd powszechnie uznane za w pełni legalny pieniądz lub waluta . W Polsce nie ma regulacji uznających Bitcoina za walutę, z drugiej strony nie istnieją żadne obostrzenia prawne zakazujące używania go. Kto stoiza Bitcoinem? Uważa się, że twórca posługuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto[2], specjalista od kryptorgafii i nauk komputerowych. Jest implementacją idei opisanej przez Wei Dai w 1998 roku na liście mailingowej cypherpunks - wizji nowego środka płatniczego, który do tworzenia pieniądza oraz transakcji wykorzystywałby zabezpieczenia kryptograficzne, nie zaś władze centralne.

Na czym zatem polega fenomen bitcoina i czym się różni od konwencjonalnych środków płatniczych?

Fenomen kryptowalut wziął się z rosnącego braku zaufania do instytucji publicznych – w tym do banków będących emitentami. Katalizatorem popularności stały się światowe kryzysy finansowe i brak jakiegokolwiek wpływu przeciętnego Kowalskiego na decyzje banków centralnych, których działania coraz częściej przypominają kreatywną księgowość niż zdroworozsądkowe zasady - np. dodrukowywanie pieniędzy.

FED skrupulatnie wykorzystuje fakt, że dodrukowanie dolara nie powoduje wzrostu inflacji, ponieważ rynek go nie deprecjonuje – wszak dolar jest walutą globalną zaś dwaj najwięksi wierzyciele tj. Chiny i Japonia znacznie bardziej są zainteresowane eksportem do USA niż spłatą zobowiązań.

Satosi Nakamomto opracował abstrakcyjny model [3] pieniądza elektronicznego, który w założeniach miał wyeliminować powyższe problemy – Bitcoina jako walutę opartą na koncepcji sieci rozproszonej, bazującej na konsensusie (zgodnym uznaniu przez wszystkich uczestników rynku), która umożliwia realizację płatności zupełnie cyfrowymi pieniędzmi opartymi nie na instytucjach zaufania publicznego (typu banki) a na kryptograficznym zapisie, którego nie da się podrobić.

Bitcoin w takim ujęciu jest łańcuchem podpisów (sygnatur) elektronicznych.

Każda transakcja składa się z kilku elementów: publicznego klucza właściciela transakcji (jeden właściciel może mieć dowolną liczbę kluczy), hashtaga – stanowiącego „skrót” historii operacji (unikatowy tag wyliczany na podstawie wcześniej przeprowadzonych transakcji) podpisu poprzedniego właściciela transakcji a także opatrzonego tzw. timestampem formującym łańcuch bloków (blockchain). Każdy kolejny blok „utrwala” wszystkie poprzednie transakcje. Wykonanie jakiejkolwiek zmiany w łańcuchu skutkowałoby koniecznością zmiany wszystkich następnych bloków.

Zobacz: Inwestycje

Sieć oraz dowód przeprowadzenia transakcji (proof of work)

Bitcoin opiera się na sieci peer2peer.

Każda nowa transakcja jest wysyłana do wszystkich uczestników sieci – zatem każdy użytkownik de facto posiada historię wszystkich operacji bitcoin. Oczywiście operacja odbywa się na kluczach i nie wiadomo do którego użytkownika one należą.

Każdy uczestnik sieci zbiera dane (robi to aplikacja) i grupuje je w bloki oraz pracuje nad dopasowaniem dowodu wykonania dla swoich bloków. Kiedy potwierdzi blok, wysyła informację do wszystkich uczestników sieci. Pozostali uczestnicy(nodes) akceptują blok tylko pod warunkiem, że wszystkie transakcje w nim są ważne. Akceptacja bloku wyraża się użyciem hashtagu zaakceptowanego bloku w kolejnych blokach.

Salda na kontach są sumą operacji przeprowadzonych w sieci. Aby „sfałszować” transakcje bitcoina należałoby stworzyć sieć o mocy obliczeniowej co najmniej równej sieci bitcoina. Żeby uzmysłowić sobie rozległość i moc obliczeniową sieci: jest ona ponad 1000 krotnie większa niż 500 najpotężniejszych na świecie superkomputerów razem wziętych.

Potwierdzenie transakcji przez sieć trwa kilka minut. W przypadku nowszych kryptowalut jak Ethereum – 12 sekund. Oznacza to przełamanie kolejnego ograniczenia tradycyjnej bankowości: transfer w dowolne miejsce na świecie jest w zasadzie darmowy i niemal błyskawiczny oraz nie podlega żadnemu nadzorowi osób trzecich. Istnieje możliwość wykonywania natychmiastowych transakcji, które są płatne.

Zobacz też: Finanse

Kreacja

Sposób kreacji bitcoina prawdopodobnie jest jego główną przyczyną sukcesu.

Ilość bitcoina na rynku została zdefiniowana jeden raz na zawsze. Ma go powstać 21 mln.

Bitcoin kreowany jest w stałym i przewidywalnym tempie, a jego ilość co roku zmniejsza się o połowę.

Aż powstanie 21 mln. Nie mniej ani nie więcej. Nie ma mechanizmów, które pozwolą w przyszłości „dorobić” bitcoina. Tym samym waluta została całkowicie odseparowana od jakichkolwiek decyzji ekonomicznych czy politycznych.

Mówiąc obrazowo: wpływ na bitcoina będzie taki sam w przypadku przewodniczącej FED jak i mieszkańca slumsów w Indiach.

Oczywiście liczba ta wydaje się stosunkowo niewielka jednak należy wziąć pod uwagę, że docelowo rozliczenia odbywać się mają do ośmiu miejsc po przecinku – taka część bitcoina nazywa się satoshi.

Bitcoin jest kreowany poprzez tzw. minig – kopanie/wydobywanie polegające na wykonywaniu algorytmów tworzących tzw. hashtagi. Oznacza to po prostu przeznaczanie mocy obliczeniowej komputera na wykonywanie algorytmów potwierdzających transakcje w zamian za opłatę.

Algorytm wykopywania bitcoinów sam reguluje stopień komplikacji obliczeń w zależności od mocy obliczeniowej – tak aby liczba wykopanych bitcoinów była zgodna z założeniami a nie była zależna od liczby kopiących.

Zobacz: Zakładam firmę

Przechowywanie informacji o transakcjach

Rejestrem transakcji BTC jest tzw. Rejestr rozproszony – inaczej łańcuch bloków – blockchain - współdzielonym zapisem transakcji, na który składa się cała sieć bitcoin. Są w nim zapisane wszystkie potwierdzone transakcje. Dzięki rejestrowi bloków tzw. portfele BTC (aplikacje komputerowe z kluczem prywatnym) są w stanie obliczyć saldo. Porządek chronologiczny oraz integralność łańcucha bloków jest wymuszana odpowiednimi algorytmami kryptograficznymi.

Wszystkie transakcje są przechowywane w tzw. rejestrze rozproszonym. Nie mniej nie więcej oznacza to że każdy uczestnik systemu ma absolutnie całą historię wszystkich operacji.

Zalety bitcoin:

  1. Wolność płacenia – brak ograniczeń terytorialnych, bez dni wolnych, granic, limitów kwotowych itd.
  2. Bardzo niskie opłaty – najtańsze transfery środków na całym świecie
  3. Duże bezpieczeństwo – rejestr rozproszony, bez danych osobowych, minimalne ryzyko kradzieży
  4. Brak możliwości narzucania dodatkowych opłat
  5. Żadna instytucja nie może kontrolować bitcoina (dodrukowywać itp)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Można powiedzieć że po 7 latach funkcjonowania tej krytpowaluty oparła się próbie czasu, bankructwu największego kantoru (MTGox) a także podobno wielu atakom hakerów (nie brakuje plotek że również służb specjalnych – w szczególności tych z USA…)

Przyszłość kryptowalut wydaje się świetlana. W tej chwili istnieje już kilkadziesiąt różnych implementacji. Koncept rejestru rozproszonego zaczyna być stosowany w wielu innych dziedzinach – skoro bitcoin to umowna jednostka kryptowaluty – nic nie stoi na przeszkodzie żeby mogło to być niemal każde dowolne zobowiązanie stron - smart kontrakt, który przy ustalonych okolicznościach potrafiłby się sam zrealizować. Powstają dziesiątki startupów, które rozwijają technologie rejestrów rozproszonych. Banki szukają możliwości zastosowań tych technologii w swojej działalności…

Rejestr rozproszony w moim przekonaniu jest kwintesencją technologiczną demokracji – narzędziem, które sprawi że niepotrzebne staną się narzędzia w postaci struktur nadzorujących np. rynek pieniężny. Oczywiście niezbędne będą mechanizmy kontrolujące procesy na styku rejestru i świata rzeczywistego – ale nad tym też już podejmowane są odpowiednie prace.

Podsumowując - bitcoin jest walutą, która podobnie jak pieniądze fiducjarne nie posiada parytetu w kruszcu. Wartości tej w przypadku bitcoina można się doszukiwać w mocy obliczeniowej, angażowanej do budowania łańcucha bloków.

Druga zasadnicza różnica to zamiana zaufania społecznego w tzw. pewność działania systemu – dzięki zastosowaniu kryptografii.

Najistotniejszym jednak wyróżnikiem jest fakt, że bitcoin jest walutą deflacyjną - jej siła nabywcza ma rosnąć w czasie (w przeciwieństwie do walut inflacyjnych – czyli wszystkich fiducjarnych).

Kryptowaluty jako podzbiór alternatywnych środków płatniczych – w szczególności jako cyfrowe waluty i rejestry sald, w mojej ocenie mają szansę stać się dla systemu finansowego opartego na elektronicznych rozliczeniach takim samym skokiem technologicznym, jak wykorzystanie komputerów w po erze zapisów w księgach papierowych.

Zobacz: Kalkulatory

[1] https://mc.gov.pl/files/leksykon_pojec_na_temat_technologii_blockchain_i_kryptowalut.pdf

[2] Za: https://en.wikipedia.org/wiki/Satoshi_Nakamoto

[3] https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Informacja o zaległości w ZUS na 0,01 zł wysyłana jest listem poleconym, a najwięksi gracze nie płacą milionowych zadłużeń

    Zadłużenie aktywnych płatników w ZUS rośnie. Rekordzista wśród aktywnych płatników jest zadłużony na ponad 822 mln zł. Czy ZUS może sam zmieniać przepisy? 

    Według danych udostępnionych przez ZUS, na koniec 2023 roku maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika wyniosła przeszło 822 mln zł. Rok wcześniej była o 3,5 mln zł mniejsza. Wśród komentujących te dane ekspertów nie brakuje opinii, że dopuszczenie do takiej sytuacji jest skandalem. Z kolei Zakład przekonuje, że sam nie może zmieniać przepisów. Jednak według znawców tematu, ZUS ma odpowiednie narzędzia do ściągania należności i nawet niewielkie kwoty są skutecznie egzekwowane od przedsiębiorców. Do tego po danych widać, że średnie zadłużenie aktywnych płatników wzrosło rok do roku o ponad 3 tys. zł, tj. do wartości blisko 31 tys. zł.

    Czy trzeba płacić ZUS gdy działalność gospodarczą się zawiesi, czy przerwę w biznesie można zrobić tylko raz w roku czy wiele razy

    Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników. Dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS.

    Przestępstwa finansowe. Zorganizowane grupy zajmują się praniem brudnych pieniędzy i korumpowaniem urzędników: co trzeba wiedzieć

    Korupcja, pranie pieniędzy, wyłudzenia, ataki hakerskie – to realne zagrożenia XXI wieku. Obecnie przestępczość finansowa, cyberprzestępczość oraz nowoczesne technologie są mocno ze sobą związane.

    Jak jeździć ekologicznie i oszczędnie. Pięć zasad sprawdzonych w praktyce i zalecanych każdej firmie transportowej

    W dobie rosnących kosztów firm transportowych i spowolnienia gospodarczego ekonomiczna jazda przestała być zjawiskiem sporadycznym, a stała się koniecznością i jednym ze sposobów na redukcję wydatków. Jakie są więc najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy? 

    REKLAMA

    Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek

    Jedną z najefektywniejszych form pielęgnacji (dokarmiania) zbóż ozimych wiosną jest nawożenie dolistne. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to korzyść dla roślin, a przede wszystkim dla rolnika. 

    Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

    Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

    Firma, która dopuściła do wycieku danych jej klientów traci renomę a także chętnych na zakup jej produktów

    Firmy pracują nad rozwojem marki i jej rozpoznawalnością wiele lat, po czym jedno fatalne zdarzenia burzy cały ten wysiłek. Takim incydentem w naszych czasach jest przede wszystkim wyciek danych klientów. Straconej w ten sposób reputacji marka nie jest w stanie odbudować.

    Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

    ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

    REKLAMA

    ARiMR - ostatnie 2 dni na wnioski o dofinansowanie ubezpieczenia zwierząt!

    Zostały ostatnie 2 dni dla rolników na złożenie wniosków o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

    AI Act zatwierdzony. Kiedy wejdzie w życie? 5 wniosków, które są szczególnie ważne dla firm z sektora biomedycznego

    Znamy już finalny, zaakceptowany przez państwa członkowskie draft AI Act – unijnej ustawy o Sztucznej Inteligencji. Jaki wpływ wywrze ona na działalność firm z sektora biomedycznego? Prezentujemy 5 najważniejszych wniosków. 

    REKLAMA