| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kto następny po Grecji i Hiszpanii

Kto następny po Grecji i Hiszpanii

Środa nie przyniosła poprawy nastrojów. Problemy Grecji i Dubaju nadał ciążyły rynkom i skłaniały do redukcji zaangażowania w bardziej ryzykowne aktywa.

Choć szef niemieckiej Buby i członek Europejskiego Banku Centralnego, Axel Weber, przyznał, iż Grecja nie będzie potrzebować wsparcia ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego a greckie władze zapewniały, iż będą dążyć do redukcji wydatków w przyszłorocznym budżecie, to inwestorzy obawiali się eskalacji „greckiego syndromu” na inne kraje. I zbytnio się nie pomylili. Po południu agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu (nie sam rating) dla Hiszpanii do negatywnej, co załamało rodzące się odbicie europejskiej waluty.

Notowania EUR/USD powróciły w rejon 1,47, ale nie zdołały zejść znacząco niżej, co może sugerować, iż złe informacje zaczynają być pomału w cenach (to teoretycznie dobry prognostyk na jutro). Z kolei kurs EUR/PLN wzrósł na kolejnej fali redukcji spekulacyjnych pozycji opartych o carry-trade do poziomu 4,17. Pewien wpływ na notowania naszej waluty mogła mieć wypowiedź prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej, która jest kandydatką do nowej RPP z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem długoterminowy kurs złotego, gwarantujący równowagę dla polskiej gospodarki zawiera się w przedziale 3,8-4,2 zł za euro.

Po południu sytuacja zaczęła się jednak pomału uspokajać. Nadal nie wiadomo, czy nie czekają nas kolejne negatywne informacje. Agencja Moody’s podała dzisiaj, iż analizuje, czy nie obniżyć ratingu dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wciąż jest, zatem nerwowo, chociaż z technicznego punktu widzenia doszliśmy do mocnych poziomów (np. 4,17 zł za euro).

EUR/USD: Stronie popytowej starczyło dzisiaj sił tylko na wzrost w rejon 1,4780. Nie doszło do testu silnej strefy oporu na 1,4800-1,4820. Po publikacji „newsów” na temat Hiszpanii rynek zawrócił w dół i chociaż udało się wybronić w okolicach 1,47, to sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. W perspektywie najbliższych godzin możliwy jest ponowny test okolic 1,4670. Wskaźniki na wykresie 4H rysują jednak coraz wyraźniejsze dywergencje, stąd też jutrzejsza sesja powinna już przynieść mocniejsze odbicie kursu EUR/USD powyżej 1,48.

Czytaj także

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK