| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Osłabienie dolara po zapowiedziach członka Fed

Osłabienie dolara po zapowiedziach członka Fed

Notowania dolara wobec euro zbliżyły się do poziomu 1,5 po wypowiedzi Jamesa Bullarda, zwolennika łagodzenia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.

O Jamesie Bullardzie z oddziału FED w St. Louis inwestorzy usłyszeli w ubiegłym tygodniu, kiedy to w jednym z wywiadów przyznał, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z podwyżkami stóp, a gdyż pewną formą zaostrzenia polityki monetarnej będzie już wycofanie się z programów ilościowych (zakupów obligacji). Wczoraj poszedł dalej, dodając, iż FED nie powinien kończyć wspomnianego programu „quantitative easing” wartego 1,25 bln USD, w planowanym terminie do marca 2010 r., a pozostawić go otwartym, co będzie sygnałem dla rynków, iż bank centralny cały czas jest gotów pomagać gospodarce w wydobyciu się z bolesnej recesji. To niemal ultra-gołębia wypowiedź ze strony FED, a jej znaczenie jest o tyle większe, iż w 2010 r. James Bullard wchodzi do FOMC i będzie miał prawo głosu na posiedzeniach banku centralnego. W efekcie na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Mimo, że Japończycy dzisiaj świętowali, to przy mniejszej płynności notowania dolara automatycznie poszły w dół, a inwestorzy odnowili spekulacje oparte o carry-trade poprzez zakupy walut wyżej oprocentowanych, akcji i surowców (w tym na rynkach emerging markets).

Kurs EUR/USD, który jeszcze w piątek zakończył sesję w okolicach wskazywanego oporu na 1,4860, dzisiaj rano zbliżył się w rejon 1,50. Na nowe szczyty wspięły się notowania złota (1.167,5 USD za uncję), a w kraju nasza waluta zyskała (euro spadło poniżej 4,12 zł, dolar pokonał 2,75 zł, a frank był wart średnio 2,7250 zł). Nieznacznym wsparciem dla EUR/USD stały się także listopadowe szacunki PMI dla Niemiec, które były nieco lepsze od oczekiwań. W strefie euro nieco gorzej wypadł jednak indeks PMI dla przemysłu (wzrósł jedynie do 51 pkt.), a lepiej dla usług (zwyżka do 53,2 pkt.)

W regionie kluczowe będą dzisiaj wyniki posiedzenia Węgierskiego Banku Centralnego, gdzie może dojść do obniżki stóp procentowych o 50 p.b. Dobre informacje nadeszły w weekend z Rumunii, gdzie w I turze wyborów prowadzi dotychczasowy prezydent (6 XII zmierzy się on z kandydatem lewicy). W kraju inwestorzy będą pomału szykować się na zaplanowane na środę dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu, oraz posiedzenie RPP. Nie można też wykluczyć, iż przy założeniu utrzymania się lepszych nastrojów, rynek będzie pomału dyskontował fakt publikacji danych o PKB za III kwartał w Polsce, które ukażą się 30 listopada.

EUR/PLN: Mocny spadek dzisiaj rano sprawił, iż na dziennym wykresie powstała formacja gwiazdy wieczornej, a dzisiejsza świeca spadkowa zniwelowała już z naddatkiem osłabienie złotego z piątku do 4,1630. Spadek zatrzymał się w rejonie 4,1140-4,12, który w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia był wskazywany jako opór. Wskaźniki 4H są jednak w wyraźnych trendach spadkowych. Ewentualna korekta może być, zatem bardzo krótka i w ciągu kolejnych godzin rynek będzie zmierzać do 4,10.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK