| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Spekulacje na temat decyzji FED

Spekulacje na temat decyzji FED

We wtorek dolar stracił na wartości w stosunku do innych walut. Rano rynek zaliczył co prawda spadki, ale szybko przystąpił do odrabiania strat. Złoto pobiło nowy rekord – 1780 USD, po czym jego kurs osunął się w dół.

Nie można tego powiedzieć o japońskim jenie i szwajcarskim franku, które nadal pozostawały dość mocne. Jednocześnie widać było ucieczkę z rynków wschodzących, na czym wyraźnie stracił dzisiaj złoty – chociaż po południu zdołał odrobić większość strat. Niemniej trzeba odnotować, iż za franka płacono dzisiaj historyczne 3,92 zł, a euro ustanowiło lokalny szczyt w rejonie 4,12 zł. Na rynku spekuluje się, iż Ben Bernanke ogłosi dzisiaj oświadczenie, jeszcze przed publikacją oficjalnego komunikatu FED o godz. 20.15.

Przeczytaj również: Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Teoretycznie sygnalizowanie możliwości QE3 już dzisiaj jest mało prawdopodobne, ale FED zdaje sobie sprawę, iż w sytuacji rozczarowania rynków o prawdziwy krach będzie bardzo łatwo. Wydaje się, że członkowie FED będą chcieli dzisiaj przede wszystkim wywrzeć mocny przekaz werbalny – sugerując mocno gołębie nastawienie banku centralnego i utrzymanie stóp procentowych przez „bardzo długi” czas (z tego łatwo będzie przejść do QE3), a także wyrażając gotowość do zapewnienia odpowiedniej płynności rynkom finansowym i nie wykluczając skoordynowanych działań z innymi bankami centralnymi. Oczywiście, jeżeli za tym musiałyby pójść rzeczywiste interwencje na rynku – tutaj FED mógłby wesprzeć w działaniach Bank Japonii i Narodowy Bank Szwajcarii.

Polecamy serwis: Inwestycje

Postawienie prognozy jest bardzo trudne. Niemniej to, że EUR/USD nie poszedł dzisiaj mocno w dół, może sugerować, iż w przypadku, kiedy rynek „kupi” wieczorną retorykę FED, będziemy świadkami wyraźnej zwyżki EUR/USD (powrotu w okolice 1,44 i próby naruszenia tych poziomów). Mocne wsparcie to 1,4150, kolejne stanowi strefa 1,4050-1,4100. W kolejnych dniach najpewniej utrzyma się tak wyraźna zmienność notowań, tym samym trudno może być o zdefiniowanie wyraźnego trendu.

reklama

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za franka płacono we wtorek rekordowe 3,92 zł.
Za franka płacono we wtorek rekordowe 3,92 zł.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »