| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Trwałe polepszenie nastrojów na rynkach?

Trwałe polepszenie nastrojów na rynkach?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dało się zaobserwować dużą zmienność rynku. W poniedziałek inwestorom brakowało optymizmu, we wtorek nastąpiło ocieplenie nastrojów. Euro umacniało się wobec głównych walut, co należy wiązać z nadziejami, jakie uczestnicy rynku żywią wobec czwartkowego szczytu strefy euro.

Odbicie eurodolara w kierunku 1,42 oraz eurofranka do prawie 1,17 wsparte zostały przez komentarz członka Rady EBC, Ewalda Nowotnego, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny może przyjmować pod zastaw obligacje greckiego rządu nawet w przypadku selektywnej niewypłacalności kraju, o ile będzie ona miała krótkotrwały charakter. Choć wypowiedź Nowotnego stoi w sprzeczności ze stanowiskiem, przedstawianym przez Tricheta, to jednak daje małą szansę na przedłużenie żywota greckich banków w przypadku kolejnej obniżki ratingu Grecji (banki komercyjne wykorzystują posiadane obligacje rządu Grecji pod zastaw pożyczek z EBC).

Przeczytaj również: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

Wczoraj nadzieję na ustalenie na czwartkowym szczycie konkretów w sprawie nowego pakietu ratunkowego dla Aten wyrażali też ministrowie finansów Grecji oraz Irlandii i dzień mógłby się zakończyć w pozytywnej atmosferze, gdyby nie popołudniowa wypowiedź kanclerz Merkel. Osłabiła ona rynkowe oczekiwania stwierdzeniem, że rozwiązanie greckich problemów w jednym kroku jest nierealistyczne. Wcale to jednak nie oznacza, że jutrzejsze spotkanie liderów Eurolandu nie przyniesie żadnych ustaleń. Nikt nie oczekuje, że problemy Aten znikną w jakiś magiczny sposób. Ważne, by przyszłość kraju i pomocy dla niego przestała być niewiadomą, a strefa euro pokazała chociażby szkic planu i określiła, w jaki sposób ma zamiar opanować kryzys zadłużenia.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś jeszcze nie można powiedzieć, czy koniec tygodnia przyniesie nam zdecydowaną poprawę nastrojów, jednak szanse są duże. Mimo że ostatnie godziny przynoszą umocnienie unijnej waluty, nadal należy to traktować jako wahania w trendzie bocznym, a nie ostateczny powrót do wzrostów. Środa powinna być kolejnym dniem wyczekiwania rezultatów jutrzejszego szczytu i prawdopodobnie przyniesie względną stabilizację notowań. Podobnie sytuacja ma się w przypadku złotego – we wtorek zbliżył się on do bariery 4,0 złotych za euro, ale do przełamania tego kluczowego wsparcia potrzebny będzie silniejszy impuls.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK