REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

QE3 w dalszym ciągu nurtuje uczestników rynku

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W środę nastąpiła deprecjacja dolara.
W środę nastąpiła deprecjacja dolara.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj szef FED przyznał, że słabość amerykańskiej gospodarki może nie być chwilowa i przeciągnąć się w czasie dłużej niż się spodziewano na początku. Potwierdził przypuszczenia, zgodnie z którymi ryzyko deflacji jest realne – niewykluczone, że skłoni to bank centralny do udzielenia dodatkowego wsparcia amerykańskiej walucie.

W efekcie Wall Street ruszyła mocniej w górę, a na wartości stracił dolar. Spekulacje wokół ewentualnego programu QE3 znów powracają, chociaż z zapisków z ostatniego posiedzenia FED wynikało, że w łonie FOMC raczej nie będzie jednomyślności w kwestii ewentualnego QE3. Chyba że zobaczymy kolejną serię słabszych danych z USA.

REKLAMA

Trudno obecnie określić, czy jakakolwiek forma QE3 jest obecnie realna i czy rzeczywiście rynek „kupi” dzisiejsze słowa szefa FED i na dłużej zacznie grać przeciwko dolarowi. Bo pomysłów na uzdrowienie amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, może być więcej. Chociażby wspominany w ostatnich komentarzach projekt drugiej odsłony Homeland Investment Act, który przez możliwe ulgi podatkowe dla firm, decydujących się na repatriację swoich zysków do USA, mógłby umocnić amerykańską walutę.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Niemniej, w krótkiej perspektywie słowa szefa FED zmniejszają globalne ryzyko, co widać nie tylko po osłabieniu się dolara, ale też po ostrożnym wracaniu inwestorów na rynki wschodzące. Kurs EUR/PLN spadł po południu poniżej kluczowych 4,01, a USD/PLN zszedł poniżej ważnego poziomu 2,84. Nie oznacza to jednak, iż krótkoterminowe ryzyka zostały zupełnie zażegnane. O ile nie można wykluczyć, że jutrzejsza aukcja obligacji we Włoszech nie będzie zła i tym samym pokaże, iż rynki finansowe dadzą pewien kredyt zaufania Berlusconiemu i jego ministrowi finansów, to coraz więcej emocji budzi zaplanowany na piątek, nadzwyczajny szczyt przywódców Unii Europejskiej. Przeciwko są Niemcy, które uważają, że rozmowy nie przyniosą konkretnych rozwiązań w kwestii greckiej.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W międzyczasie pojawiają się spekulacje na temat różnych scenariuszy planu dla Aten, także zakładające wykup obligacji przez Greków za połowę ich wartości (nie wiadomo jednak, jak miałoby to zostać rozwiązane technicznie, bo użycie środków z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej nie należy do najłatwiejszych). Przeciwko wykorzystaniu EFSF do tej operacji, a także naciskaniu na inwestorów prywatnych, aby uczestniczyli w programie pomocowym dla Grecji, ponownie opowiedział się Europejski Bank Centralny – dzisiaj w osobie Jensa Weidmanna, szefa niemieckiej Buby i byłego doradcy ekonomicznego kanclerz Angeli Merkel. Zaznaczył, iż ECB musi trzymać się reguł działania. Co ciekawe, aprobatę dla szybkiego przyjęcia konkretnych rozwiązań dla Grecji wyraził dzisiaj Mario Draghi, który w listopadzie obejmie fotel szefa ECB. Na europejskich polityków naciskał też irlandzki w dniu dzisiejszym premier. Enda Kenny przyznał, że to nie Moody’s ma problem z Irlandią, ale Irlandia z Europą. Rzecznik Komisji Europejskiej nazwał decyzję agencji Moody’s, która obniżyła wczoraj rating Irlandii do śmieciowego, za „niezrozumiałą”.

EUR/USD:

Wzrost w okolice 1,4150 zaczyna zmieniać perspektywy techniczne na najbliższe dni. Jeżeli do wieczora nie powrócimy poniżej 1,41, to możliwość dalszych, silnych spadków EUR/USD w niedalekiej przyszłości ma prawo się oddalić. Nie należy wykluczać testowania okolic 1,4200-1,4220 w najbliższych godzinach wskutek „paniki krótkich”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA