| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Dzień wolny od pracy w Polsce sprawił, że nie zwracaliśmy przez moment uwagi na rynki finansowe. Tymczasem kurs franka pokonał z impetem poziom 1,20 i nie spoczął na tym osiągnięciu, co skutkuje nowymi rekordami złotego. W czwartek za franka płacono nawet 3,39 – i to nie tylko z powodu siły szwajcarskiej waluty, ale także ze względu na mniejszą płynność na rynku polskiego złotego.

Światowy kapitał ponownie postanowił „schować się” we franku, mimo że teoretycznie problemy Grecji zostały odsunięte w czasie, przynajmniej na kilka tygodni. Jednak większe znaczenie miało środowe wystąpienie szefa FED. Ben Bernanke z rozbrajającą szczerością tłumaczył, że nie do końca wiadomo, skąd wynika słabość amerykańskiej gospodarki, sytuacja w końcu musi się poprawić, ale perspektywy na zmiany są odległe. Widać natomiast wyraźnie bardzo bliskie i realne problemy w postaci wysokich cen surowców, słabego popytu na rynku nieruchomości oraz dużego bezrobocia. Ponadto pesymistyczne jest kolejne, oficjalne obniżenie prognozy wzrostu dla Stanów Zjednoczonych na najbliższe lata.

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

Sentyment do franka wciąż zatem wynika z uznawania go za najbezpieczniejszą walutę świata, która przez to przyciąga globalny kapitał. W kontekście poszukiwania bezpieczeństwa dziwić może występująca równolegle przecena złota, chociaż tam skala spadków mieści się w zakresie zmienności z ostatnich dni, a niewykluczone, że obecnie gracze najwyżej cenią gotówkę, bo ich obawy o dalsze zwyżki rosną z dnia na dzień.

Polecamy serwis: Inwestycje

Uwzględniając sezonowe, kilkuprocentowe osłabienie się złotego w okresie wakacyjnym, trzeba być przygotowanym na osiągnięcie prze kurs CHF/PLN bariery 3,50. Wystarczy bowiem kilka słabszych dni na giełdach, spowodowanych np. gorszymi od prognoz piątkowymi danymi makro i niepewność zacznie narastać lawinowo. Jednak zawsze, kiedy na rynki wkracza panika, trzeba pamiętać, że to najczęściej doskonały okres do inwestycji.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gorsze dane makro mogą przyczynić się do pokonania bariery 3,50 przez kurs CHF/PLN.
Gorsze dane makro mogą przyczynić się do pokonania bariery 3,50 przez kurs CHF/PLN.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK