| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Mocne odreagowanie na rynkach

Mocne odreagowanie na rynkach

W piątek doszło do spotkania kanclerz Niemiec i prezydenta Francji. Po posiedzeniu Angela Merkel zapowiedziała, iż uczestnictwo inwestorów prywatnych w nowym programie ratunkowym dla Grecji będzie fakultatywne. Jej słowa można uznać za rozstrzygnięcie dyskusji na temat bail-outu dla Aten, która toczyła się już drugi tydzień z rzędu.

Po takim komentarzu zmiany mogą zostać wprowadzone już niebawem. Widać wyraźnie, że europejscy politycy zrozumieli, jak sytuacja jest krytyczna, a dalsze spory – jałowe. Teraz kluczowe powinno mieć udzielenie maksymalnego wsparcia politycznego dla greckiego premiera Papandreu, aby ten nie uległ negatywnej presji ze strony społeczeństwa, ale też i własnej partii PASOK. Niezależnie od tego, czy ogłoszone dzisiaj zmiany w rządzie okażą się tylko kosmetyczne, czy też nie, istotne jest to, aby w najbliższych dniach premier uzyskał wotum zaufania, a rząd zdołał przeforsować niepopularne decyzje budżetowe.

Dowiedz się także: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

W najbliższą niedzielę rozpocznie się szczyt ministrów finansów państw Eurogrupy, który potrwa do poniedziałku. Na razie rynki mocno odreagowują – EUR/USD wrócił w okolice 1,43, wyraźnie poprawiły się też nastroje na złotym. O godzinie 14.00 GUS poinformował o majowej dynamice produkcji przemysłowej, która wzrosła o 7,7 proc. r/r - to więcej niż w kwietniu (6,6 proc. r/r). Agencje zacytowały też słowa Andrzeja Bratkowskiego z RPP, którego zdaniem w ciągu roku inflacja może spaść poniżej 3,5 proc., a podwyżki stóp procentowych nie są na razie konieczne. To nie musi jednak zniechęcać do polskiej waluty, gdyż obecny poziom stóp procentowych i tak jest atrakcyjny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Rynek mocno odreagowuje i okolice 1,4320, wskazywane rano na poniedziałek, były testowane już dzisiaj po południu. Kolejny istotny opór wyznacza linia trendu spadkowego w strefie 1,4350-1,4370. Niewykluczone, iż w poniedziałek rano może ona próbować powstrzymać nieco zwyżkę. To, czy tak się stanie, będzie zależeć od nowych informacji w sprawie Grecji oraz oczekiwań, związanych ze środową konferencją FED. Jednak większe perspektywy rysują się na zwyżkę w okolice 1,45-1,46 w przyszłym tygodniu. Dzisiaj ważne wsparcie stanowi rejon 1,4280.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W piątek nastąpiła wyraźna poprawa nastrojów na rynku złotego.
W piątek nastąpiła wyraźna poprawa nastrojów na rynku złotego.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »