REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żółta kartka dla Grecji

Z powodu świąt w dniu dzisiejszym nie pracują rynki w USA i Wielkiej Brytanii.
Z powodu świąt w dniu dzisiejszym nie pracują rynki w USA i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

REKLAMA

Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają coraz mniej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii pomocy finansowej dla Aten. Jeżeli piąta transza pomocowa nie zostanie przekazana potomkom Homera do końca przyszłego miesiąca, Grecja nie zdoła uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Ateny mają trudności w osiąganiu wyznaczonych celów budżetowych, od których MFW uzależniła dalszą pomoc. Pożyczkodawcy wywierają presję na rząd grecki, by ten wprowadził dodatkowe cięcia fiskalne, jednak takim planom sprzeciwia się grecka opozycja oraz obywatele, którzy w niedzielę wyszli na ulice, protestując przeciw większemu zaciskaniu pasa. Niemiecki tygodnik Der Spiegel wyraził obawy, że Grecja może nie uzyskać kolejnej transzy pożyczki, gdyż nie spełnia żadnego z celów budżetowych, narzuconych w ubiegłym roku przez UE/MFW. Wiadomość została zdementowana przez MFW oraz Ateny, a minister finansów Grecji wyraził przekonanie, że kraj otrzyma pieniądze w najbliższych dniach. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w obecnym otoczeniu nie ma innego rozwiązania dla Grecji, gdyż wszelkie formy restrukturyzacji długu tego kraju przyniosą katastrofalne skutki dla całego europejskiego sektora finansowego. Odniósł się do tego członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Lorenzo Bini Smaghi, który w wywiadzie dla Financial Times podkreślał paniczną reakcję rynków finansowych na każde napomknięcie o restrukturyzacji. Dopóki ostatnie słowo nie zostanie powiedziane w kwestii pomocy dla Grecji, dopóty rynek nie przestanie nerwowo reagować na każdą wiadomość, powiązaną z tematem, a kolejne dni będą wiązały się z podwyższoną zmiennością notowań.

REKLAMA

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

O tym, że inwestorzy wciąż pozostają niechętni do angażowania się w ryzykowne inwestycje, najlepiej świadczą rekordowe minima pary EUR/CHF. Obawa o przyszłość strefy euro i ucieczka w bezpiecznego franka szwajcarskiego doprowadziły do pogłębienia ostatnich minimów (1,2145), a kurs CHF/PLN w konsekwencji utrzymuje się powyżej 3,26. Trwałość tych poziomów wydaje się wątpliwa. Bardziej prawdopodobne jest pomyślne rozwiązanie sprawy Grecji i związany z tym wzrost zaufania do unijnej waluty. Jest to jednak czynnik niezbędny do zmiany sytuacji w notowaniach franka szwajcarskiego, a niewiadomą pozostaje moment odwrócenia trendu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Utrzymująca się awersja do ryzyka pod koniec ubiegłego tygodnia zepchnęła złotego do poziomu 3,98 względem euro i to, czy kolejne dni przyniosą ruch w kierunku 4,00 lub 3,95, będzie uzależnione od kształtowania się nastrojów na rynkach zewnętrznych. Dziś, z powodu świąt, zamknięte są rynki w Wielkiej Brytanii i USA, dlatego handel na forexie powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, a zmienność – być ograniczona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA