REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protokół z posiedzenia Fed po myśli inwestorów

Jeżeli nowe publikacje makro będą pozytywne, euro może umocnić się wobec dolara.
Jeżeli nowe publikacje makro będą pozytywne, euro może umocnić się wobec dolara.

REKLAMA

REKLAMA

Nastroje na rynku akcji poprawiły się po wczorajszej publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Wprawdzie amerykańskie władze monetarne rozważają możliwość zakończenia ultra luźnej polityki pieniężnej, ale nie widać perspektyw na jej zacieśnienie w krótkim okresie czasu. W rezultacie trzeci dzień z rzędu kurs EUR/USD szedł w górę.

Zebranie prowadzącego politykę pieniężną w USA Komitetu FOMC pokazało jedno. W najbliższej przyszłości amerykański pieniądz wciąż będzie tani, a zmiany obecnego statusu quo zostaną dokonane we „właściwym czasie”, czyli nie tak bliskiej przyszłości. Fed swoje poczynania uzasadnia wciąż niską inflacją bazową i dbałością o wzrost gospodarczy. Nieznany jest też zakres ewentualnych zmian, co pokazuje, że Rezerwie Federalnej nie spieszy się z ich wprowadzaniem.

REKLAMA

Trudno kwestionować słuszność tych posunięć, skoro sytuacja gospodarcza nie jest jeszcze zadowalająca. Jakkolwiek rosną indeksy giełdowe, a zyski kolejnych spółek okazują się lepsze od prognoz, to rynek pracy wciąż nie pokazał trwałych symptomów popraw. Ponadto, sektor nieruchomości znajduje się w opłakanym stanie.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Protokół z posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej opublikował także Bank Anglii. Pomimo impulsu wzrostowego – wyższej od oczekiwań dynamiki cen CPI (wskaźnik całkowity i bazowy CPI wyniósł 4,5 i 3,7%, wobec konsensusu opiewającego na 4,2 i 3,4%), funt osłabił się względem dolara. Wpłynęła na to gołębia wymowa raportu Komitetu i słaby odczyt jobless claims – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły do 12,4 z 6,4 tys. W rezultacie funt osłabił się wczoraj o 0,5% wobec dolara. Dziś spadki powinny być kontynuowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza techniczna kursu GBP/USD w ujęciu dziennym pokazuje, że majowa korekta wzrostów, jakie dokonały się w kwietniu (i końcówce marca) może doprowadzić tą parę do poziomu 1,6061, z obecnego 1,6141. Wsparcie na tej wysokości wyznacza długoterminowa linia trendu wzrostowego, która obowiązuje już od roku. Ponadto, na ten poziom wskazuje analiza 100% ekspansji Fibo fali 1. Także wskaźnik RSI nie wyczerpał jeszcze swojego potencjału spadkowego, sygnalizując kontynuację obecnego trendu.

W ujęciu 1-godzinnym na wykresie rysuje się formacja przenikania (bladoniebieska elipsa). Tworzona jest przez wzrost kursu po 10.30, który nastąpił w wyniku dobrych danych o brytyjskiej sprzedaży detalicznej (1,1 wobec konsensusu 0,7% m/m). Wiele zależy od zachowania się pary w okolicach 1,61852. Ten poziom był kilkukrotnie respektowany w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeżeli będzie on uznawany w dalszym czasie, kurs może spaść do 1,61. W okolicach tej bariery przebiega zarówno zniesienie 78,6% Fibo od marcowo – kwietniowych wzrostów (pogrubione fioletowe linie), jak i wczorajszy dołek 1,61042.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś część ważnych danych makro już napłynęła na rynek walutowy. Opublikowano PKB i produkcję przemysłową Japonii za czas feralnego w skutkach trzęsienia ziemi. Spadek PKB był głębszy niż się spodziewano, wynosząc 0,9% k/k (3,7% r/r). Produkcja wypadła zgodnie z konsensusem, na wysokości -15,5%. Pozytywnie zaskoczyła wspomniana już sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. W dalszej części dnia rynek Forex będzie czekać na dane z USA – o 14.30 opublikowane zostaną zasiłki dla bezrobotnych (oczekuje się 420 tys.), a o 16.00 poznamy wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym za kwiecień (konsensus wynosi 5,2 mln transakcji). Dobre dane makro powinny podtrzymać pozytywny sentyment na rynku giełdowym, co może przełożyć się na umocnienie wobec dolara wrażliwej na ryzyko wspólnej waluty i skorelowanego z nią funta.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA