| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Umocnienie dolara pod znakiem zapytania

Umocnienie dolara pod znakiem zapytania

W Stanach Zjednoczonych liczba rozpoczętych budów w kwietniu spadła o 10,6 proc. m/m. Wydano również o 4 proc. m/m mniej pozwoleń na budowę. Te publikacje świadczą dobitnie o tym, że amerykański rynek nieruchomości przechodzi kryzys.

Jednak największe znaczenie miały we wtorek dane o kwietniowej dynamice produkcji przemysłowej, która – wbrew oczekiwaniom – pozostała na niezmienionym poziomie (szacowano 0,4 proc. m/m, a także informacja o tym, że w zeszłym miesiącu moce produkcyjne spadły do 76,9 proc., podczas kiedy oczekiwano 77,6 proc.

Ten odczyt potwierdził obawy, które płynęły z wcześniejszych, słabszych wyników indeksów ISM. Na pewno nie szczególnie ucieszył giełdowe byki na Wall Street. Stąd też reakcja była oczywista. Na fali wzrostu globalnego ryzyka nieco zyskał dolar, inwestorzy zwrócili się również w stronę jena i franka, które wcześniej traciły. Notowania miałyby taki przebieg do końca, gdyby nie jutrzejsza publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FED w końcu kwietnia. Jak pamiętamy, komunikat był dość „gołębi”, w podobnym tonie wypowiadał się Ben Bernanke na pierwszej tego typu konferencji prasowej. Tym samym może się okazać, że słabe dane staną się katalizatorem do osłabienia dolara – potwierdzą, że FED jeszcze przez długi czas będzie utrzymywał stopy procentowe na niskim poziomie – i tym samym stworzą pretekst do korekty po umocnieniu amerykańskiej waluty, które nastąpiło w ciągu ostatnich dni.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Euro nieco szkodziły dzisiaj spekulacje, związane z „miękką” restrukturyzacją greckiego długu, która miałaby polegać głównie na dobrowolnych negocjacjach z wierzycielami, aby ci zgodzili się na wydłużenie terminu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Cały czas jednak odrzuca się możliwość poważniejszej restrukturyzacji przed 2013 r. i to powinno być kluczowe dla postrzegania perspektyw euro na kolejne dni.

Polecamy serwis: Inwestycje

Mocne wsparcie na 1,4130-50 w zasadzie rynek naruszył je tylko na chwilę, schodząc w okolice 1,4120. Obserwowane później szybkie odbicie daje szanse na wieczorne sforsowanie poziomu 1,42. Jeżeli tak się stanie, będzie to dobry sygnał ku temu, aby jutro forsować 1,41250 i dalej, kierować się w kolejnych dniach w okolice 1,44.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opublikowane ostatnio dane z USA potwierdzają obawy tych inwestorów, którzy podejrzewali, że amerykański rynek znajduje się w stanie zapaści.
Opublikowane ostatnio dane z USA potwierdzają obawy tych inwestorów, którzy podejrzewali, że amerykański rynek znajduje się w stanie zapaści.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK