| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar w okolicach 1,42

Eurodolar w okolicach 1,42

W czwartek eurodolar nie opuszczał pasma wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem kurs wspólnej waluty tracił na wartości w stosunku do dolara. Przyczyniły się do tego m.in. kiepskie publikacje makroekonomiczne.

Po południu jednak zaczęło się odrabianie strat i powrót w okolice 1,4200, w których kurs EUR/USD rozpoczął dzisiejszą sesję europejską i zwyżkował w kierunku wczorajszych szczytów. Wciąż kluczowym dla notowań eurodolara czynnikiem jest kryzys zadłużenia w państwach PIIGS.

W czwartek na rynek napłynęła spora porcja istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych i strefy euro. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła wprawdzie z z 474 tys. do 434 tys., ale już piąty tydzień z rzędu utrzymuje się powyżej poziomu 400 tys., co psuje nieco obraz amerykańskiego rynku pracy. Poznaliśmy także sprzedaż detaliczną, której dynamika wzrosła w kwietniu w ujęciu miesięcznym do 0,5 proc., ale była nieznacznie niższa od oczekiwań. Odczyt marcowej produkcji przemysłowej w Eurolandzie znalazł się na poziomie -0,2 proc. m/m i 5,3 proc. r/r. Odczyty przybrały wartość niższą niż w lutym, odpowiednio 0,4 proc. i 7,3 proc.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Miały dziś miejsce także publikacje danych z państw PIIGS – będących ostatnio w centrum uwagi inwestorów. W Grecji bezrobocie przyspieszyło do blisko 17 proc., a wstępne założenia, dotyczące hiszpańskiego wzrostu gospodarczego, mówią, że w pierwszym kwartale dynamika PKB wyniosła równo 8,0 proc. rok do roku, wobec oczekiwań na poziomie 6,1 proc. Należy jednak uwzględnić tzw. efekt bazy. W ujęciu kwartalnym hiszpańska gospodarka rozwijała się w tempie 2,1 proc. W piątek poznamy tempo PKB m.in. w Niemczech, Portugalii, Grecji i Francji.

Polecamy serwis: Lokaty

Po wczorajszym umocnieniu złotego, wywołanym nieoczekiwaną decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe już trzeci raz w tym roku o 25 pb, do 4,25 proc., dziś krajowa waluta nieznacznie traciła na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował z okolic 3,9040 w pobliże poziomu 3,9200, który powstrzymywał dalsze wzrosty. Bardzo istotne dla siły krajowej waluty będą piątkowe dane, dotyczące inflacji CPI w kwietniu. Niski odczyt odsunąłby w czasie dalsze podwyżki stóp procentowych. Można założyć jednak, że koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał o 4,7 proc. Krajowej walucie sprzyjać będą plany prywatyzacyjne rządu: w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak wydał zgodę na upublicznienie JSW, a jeszcze w maju zadebiutuje na giełdzie BGŻ.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »