| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku, podnosząc stopy procentowe o 25 pb. Stopy osiągnęły już poziom 4,25 proc. RPP uzasadniła swoją decyzję koniecznością ograniczenia inflacji powyżej celu NBP w średnim okresie.

Źródła presji inflacyjnej upatrywane są – podobnie jak w poprzednich miesiącach – przede wszystkim w cenach żywności i paliw. Zdaniem Rady polska gospodarka w I kwartale rozwijała się w tempie podobnym do IV kwartału ubiegłego roku, kiedy dynamika PKB wynosiła 4,5 proc. rok do roku., zaś podniesienie kosztu pieniądza nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu. W reakcji na decyzję Rady kurs EUR/PLN zanurkował z okolic 3,93, gdzie konsolidował się przed decyzją, pod poziom 3,90. Marek Belka stwierdził, że decyzja RPP nie zmienia skali trwającego cyklu podwyżek stóp, a raczej tylko go przyśpieszy. Dla dalszych decyzji Rady kluczowe będą odczyty inflacji konsumenckiej, a przede wszystkim bazowej oraz projekcje inflacji, które poznamy w nadchodzących tygodniach.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W środę eurodolar kontynuował ostatnie spadki – od wczesnego popołudnia kurs zniżkował z okolic 1,4400, w których konsolidował się w godzinach porannych, pod poziom 1,4300, zbliżając się do bardzo ważnych dołków z poniedziałku, znajdujących się na poziomie 1,4255. Czynnikiem negatywnie wpływającym na siłę europejskiej waluty są obawy o przyszłość Grecji. Kraj ten najprawdopodobniej będzie musiał wnioskować o rozszerzenie pomocy w ramach EFSF lub restrukturyzację zadłużenia. Obecnie wartość pakietu pomocowego opiewa na 110 miliarda euro. Drugiemu rozwiązaniu przeciwni są przedstawiciele ECB i premier Grecji. Dziś kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, ze jeśli Grecja ma otrzymać dodatkowy zastrzyk funduszy, musi najpierw ograniczyć deficyt budżetowy bardziej radykalnymi cięciami.

Polecamy serwis: Lokaty

W środę obserwowaliśmy znaczne umocnienie funta szterlinga względem dolara – to efekt publikacji raportu Banku Anglii na temat polityki pieniężnej. Stwierdzono w nim, ze presja inflacyjna będzie utrzymywać się znacznie powyżej celu inflacyjnego (2 proc,), a inflacja konsumencka może sięgnąć nawet 5- proc. , co zostało uznane za argument na rzecz rozpoczęcia przez BoE zacieśniania polityki pieniężnej.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po opublikowaniu informacji o podniesieniu stóp procentowych kurs EUR/PLN spadł do poziomu 3,90.
Po opublikowaniu informacji o podniesieniu stóp procentowych kurs EUR/PLN spadł do poziomu 3,90.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »