| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wyprzedaż dolara odpowiedzią na słabsze dane ADP

Wyprzedaż dolara odpowiedzią na słabsze dane ADP

Niewiele potrzeba, aby wpłynąć na decyzje inwestorów. Odczyt ADP przyniósł inwestorom zawód – przyrost liczby nowych etatów w gospodarce wyniósł 179 tys., co jest wynikiem o 20 tys. gorszym niż przewidywano. Publikacja wystarczyła do rozpoczęcia wyprzedaży dolara w relacji do głównych walut.

W przypadku EUR/USD doprowadziło to do wyraźnego wybicia się ponad poprzedni szczyt na 1,49. Poza odczytem ADP do spadku amerykańskiej waluty mogła przyczynić się też wypowiedź Erica Rosengrena, szefa bostońskiego oddziału FED, który stwierdził, że osłabienie dolara nie będzie stanowić ryzyka dla wzrostu inflacji. To wszystko sprawia, że dolar ma nadal otwartą drogę do dalszych spadków, chyba, że …. napływające z USA dane makroekonomiczne nie będą słabe, ale fatalne. Wtedy pojawią się poważne zagrożenia dla rynków akcji, gdyż FED ma tak naprawdę coraz mniejsze możliwości działania – nikt nie zgodzi się na kolejny program QE. Plan działań FED po zakończeniu QE2 w czerwcu uwzględnia tylko reinwestowanie dotychczasowych środków, chociaż niektórzy nazwali go QE3. A co, jeżeli te kroki okażą się niewystarczające? Słaby odczyt indeksu ISM dla usług –w kwietniu nastąpił spadek do 52,8 pkt. z 57,3 pkt. – pokazuje, że takie pytania mogą zacząć pojawiać się coraz częściej.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Dzisiaj rzuciło się w oczy zignorowanie słabszych danych ze strefy euro. Odczyty PMI dla usług i nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej o 1,7 proc. r/r w marcu pokazują, że rynek przywiązuje ogromną wagę do jutrzejszego wystąpienia szefa Europejskiego Banku Centralnego. Kluczowe znaczenie będzie miało to, czy J.C.Trichet zasygnalizuje możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu lub lipcu, czy też nadal będzie uważał, że ostatnia, kwietniowa podwyżka nie może być uznana za początek cyklu. Oczywiście, jeżeli przeważy ta druga opcja, nastąpi mocniejsza korekta notowań euro. Jeżeli przyjmiemy, że kurs walutowy stanowi jedną z możliwości wpływania na poziom inflacji, to ostatnie, wyraźne zwyżki notowań euro na rynkach światowych z kwietnia mogą stać się pretekstem dla J.C.Tricheta, aby nie posługiwać się zbyt „jastrzębią” retoryką.

Polecamy serwis: Kredyty

Pokonanie oporu na 1,49 doprowadziło do szybkiego testowania kolejnego poziomu – 1,4940. Jego naruszenie otworzyłoby drogę do ataku na 1,4980 i dalej – na 1,50. Tyle, że taki scenariusz na najbliższe godziny nie jest pewny. Rynek może powrócić poniżej 1,4880, gdyż słaby odczyt ISM zwiększa ryzyka dla rynków akcji, a to z kolei może zachęcić do realizacji zysków z bardziej ryzykownych instrumentów i umocnić dolara. Niemniej, przed jutrzejszą konferencją ECB może dojść do udanej próby naruszenia wspomnianych 1,4940. W średnim terminie trend wzrostowy jest dość silny i inwestorzy nie dostrzegą potencjalnych zagrożeń dopóki, dopóki nie zaczną one wyraźnie materializować się.

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek przykłada dużą wagę do wystąpienia szefa Europejskiego Banku Centralnego, J.C.Tricheta.
Rynek przykłada dużą wagę do wystąpienia szefa Europejskiego Banku Centralnego, J.C.Tricheta.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK