| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Poniedziałkowa sesja w Europie bez zbytnich emocji

Poniedziałkowa sesja w Europie bez zbytnich emocji

Początek tygodnia na rynkach nie zapowiada się na pełen wrażeń. W Wielkiej Brytanii, Chinach i najważniejszych krajach Europy Zachodniej dzisiejszy poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Na początku notowań w Europie nastąpiła konsolidacja eurodolara w rejonie z piątkowego zamknięcia.

Otwarcie sesji na parze EUR/USD nastąpiło na poziomie 1,4823. Informacją dnia okazała się wiadomość o śmierci Osamy Bin-Ladena. Krótkoterminowo poprawiła ona sentyment na rynkach, jednak w dłuższym okresie rodzi obawy o działania odwetowe ze strony ugrupowań terrorystycznych. Tym niemniej, w dniu dzisiejszym informacja ta powinna wspierać dolara. Tym bardziej, że kalendarz makroekonomiczny na dziś jest raczej ubogi. Z planowanych publikacji, o godzinie 10.00 poznamy indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro, a pod koniec sesji, o godzinie 16.00 – indeks ISM w amerykańskim przemyśle. Prognozy są zmienne – o ile w Europie oczekuje się lekkiej poprawy, o tyle za oceanem rynki spodziewają się spadku indeksu poniżej poziomu 60 pkt. – konsensus wynosi 59,9 pkt.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Na krajowym rynku dzisiejsza sesja powinna upłynąć pod znakiem niskiej aktywności ze strony inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Brakuje jakichkolwiek publikacji makroekonomicznych. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że Ministerstwo Finansów spróbuje ponownie wpłynąć na kurs złotego. Tym bardziej, że po piątkowej publikacji przez NBP niższych aniżeli przed miesiącem oczekiwań inflacyjnych, przekonanie o kolejnej podwyżce stóp procentowych już w maju powoli słabnie. Może to skutkować krótkookresowym osłabieniem złotego, a taki scenariusz jest sprzeczny z ostatnio uzgodnionymi celami polityki pieniężnej.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Złoty rozpoczął sesję na poziomie 3,9350 za euro i 2,6480 za dolara. Dziś większe pole do wzrostu ma kurs USD/PLN, w porównaniu z parą EUR/PLN. Ogólnie należy spodziewać się spokojnej sesji.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK