| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Interwencja BGK na rynku?

Interwencja BGK na rynku?

Dzisiaj ok. godz. 12.00 na rynku złotego pojawiły się spekulacje, dotyczące sprzedaży euro, pochodzących ze środków unijnych, przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Informacje o interwencji BGK, który może w ten sposób rozdysponować pieniądze, znajdujące się pod pieczą resortu finansów, zostały potwierdzone przez agencję Reutera i dealerów dwóch banków.

Z samego BGK nie udało się uzyskać komentarza. Ale nawet jeżeli przez rynek przeszły jakieś transakcje, to były one raczej niewielkie. Kurs EUR/PLN ruszył się zaledwie o pół grosza, a i tak rynek był dzisiaj dość płytki, ze względu na brak aktywności inwestorów z Londynu. Ci ostatni świętowali ślub pary królewskiej. Na rynku złotego panował marazm.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Spokojnie było też na globalnych rynkach. Euro nie zdołały rozruszać nawet dane o wyższej, szacowanej inflacji HICP, która w kwietniu przyspieszyła do 2,8 proc. r/r. Inwestorzy mogli mieć w pamięci słabsze dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech, opublikowane rano oraz gorszy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej, który przedstawiono o godz. 11.00. Spadł on w kwietniu do 106,2 pkt. z 107,3 pkt. w marcu. Dane z USA z jednej strony pokazały nieco wyższą dynamikę wydatków, na poziomie 0,6 proc. m/m i dochodów konsumentów – 0,5 proc. m/m, ale już odczyt wskaźnika PCE Core był zgodny z szacunkami i wzrósł w marcu o 0,1 proc. m/m. Natomiast popołudniowe odczyty nieco rozczarowały – indeks Chicago PMI spadł w kwietniu do 67,6 pkt., przy czym oczekiwano 68,5 pkt., a indeks nastrojów konsumenckich wyniósł na koniec kwietnia 69,8 pkt., podczas kiedy oczekiwano 69,9 pkt. Dane te nie wpłynęły jednak znacząco na notowania dolara – widać, że absencja inwestorów z Londynu udzieliła się także innym. Zobaczymy, jak będzie w poniedziałek, kiedy Londyn też świętuje.

Polecamy serwis: Inwestycje

Wprawdzie dzisiaj nie udało się naruszyć wczorajszego szczytu w okolicach 1,4880, ale nie należy poczytywać tego za sygnał słabości rynku. Taki pojawiłby się momencie spadku poniżej 1,48. W przeciwnym razie można nadal mówić o szansach na zbliżenie się do wartości 1,50 w przyszłym tygodniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK