| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Konsensus indeksu zaufania konsumentów ukształtował się na poziomie 65,4, wzrastając o 2 pkt. proc. W opinii badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dochody poszły w górę i korzystniej wyglądają perspektywy na przyszłe wydatki.

Znacznie wzrosły rentowności 3- i 6-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych; odpowiednio do 1,37 i 1,867% z 0,899 i 1,361%. Pomimo tego, był to dobry dzień, zarówno dla posiadaczy akcji hiszpańskich spółek, jak i dla utrzymujących długą pozycję na parze EUR/USD. Indeks IBEX35 wzrósł wczoraj o 0,63%, a kurs eurodolara jest najwyżej od 28 miesięcy. Nie cieszy tylko fakt, że zadłużenie krajów strefy euro osiągnęło nowy, rekordowy poziom – 85,1% PKB – jak również rosły koszty CDS-ów na grecki portugalski i irlandzki dług.

Wzrosty eurodolara muszą wynikać z pozytywnego sentymentu rynku i oczekiwań co do dzisiejszej decyzji amerykańskich władz monetarnych. O 18.30 opublikowana zostanie decyzja komitetu FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynek nie oczekuje zmian, tak więc posunięcie FOMC nie powinno poruszyć inwestorów. O wiele ważniejsze będą: komunikat do decyzji i organizowana po raz pierwszy po posiedzeniu FOMC konferencja. O 20.15 czasu polskiego prezes Bernanke odpowie na pytania dziennikarzy.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dla oczekujących zacieśnienia polityki pieniężnej pierwszym sygnałem może być usunięcie z komunikatu słów o tym, że stopy będą utrzymywane na wyjątkowo niskim („exceptionally low”) poziomie przez dłuższy okres („extended period”). Z drugiej strony, przy obecnym stopniu zadłużenia, wywołującym niepokój agencji ratingowych, wyjściem z sytuacji byłoby dalsze stymulowanie gospodarki poprzez odpowiednio ekspansywną politykę monetarną. Jej rezultatem prawdopodobnie byłyby dalsze wzrosty gospodarki i inflacji, które poprawiłyby sytuację USA w kontekście spłaty zadłużenia.

Wczorajszy dzień pokazał, że inwestorzy trwają w oczekiwaniu. Dalsza kontynuacja wzrostów eurodolara lub odwrócenie trendu, zależą od dzisiejszych postanowień i wypowiedzianych słów podczas konferencji komitetu FOMC.

Wczoraj kurs EUR/USD wybił się w górę z poziomu 1,4518 (pomarańczowa linia). Wsparciem na tej wysokości były szczyty z drugiego tygodnia kwietnia. Wybicie poprzedzone zostało dużą niepewnością rynku w tym tygodniu (żółty prostokąt na wykresie). Do zatrzymania doszło przed istotną barierą 1,4721. Na tej wysokości leży lokalne maksimum z końca 2008 roku. Ten poziom był również respektowany przez większość 2009 i cały 2010 rok. Zeszłoroczne maksimum na 1,4578 zostało ostatnio przebite.

Polecamy serwis: Inwestycje

Kluczowe dla głównej pary walutowej powinny być: konferencja FOMC oraz czwartkowe dane o PKB USA za I kwartał i liczbie wniosków o zasiłek. Oba odczyty poznamy o godz. 14.30. Najpóźniej do tego czasu eurodolar rozpocznie wędrówkę na nowe szczyty. Prawdopodobnie dotrze do maksimum z 2009 roku na poziomie 1,5144.

Oprócz wspomnianych, fundamentalnych „hitów” tygodnia, o godz. o 11.00 rynek będzie oczekiwał na publikację zamówień w przemyśle Eurolandu, a także informację o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Poznamy również tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK