| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > MF będzie kontynuować wymianę euro na rynku

MF będzie kontynuować wymianę euro na rynku

W dniu dzisiejszym euro umocniło się względem dolara, osiągając wartość 1,4650. Im bardziej zbliżał się koniec sesji, tych chętniej inwestorzy realizowali zyski, co łatwo wytłumaczyć zbliżającymi się Świętami oraz faktem, że w dniu jutrzejszym wiele instytucji będzie nieczynnych. W rezultacie ok. godz. 16.00 notowania eurodolara spadły do poziomu 1,4540.

Dziś na rynek napłynęła wypowiedź prezesa ECB, który stwierdził, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w Eurolandzie nie musi oznaczać początku cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Dodał również, że nie ma oznak, które wskazywałyby na wystąpienie efektów drugiej rundy. Ta gołębia wypowiedź pozostawia pewną niepewność co do przyszłej decyzji ECB w sprawie stóp.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Z kolei na krajowym rynku walutowym kluczowym wydarzeniem był komunikat po spotkaniu ministra finansów, J. Rostowskiego z prezesem NBP, M. Belką. W porozumieniu z NBP resort zapowiedział regularne wymiany, za pośrednictwem BGK, środków unijnych na rynku walutowym. W tym roku Ministerstwo Finansów dysponuje kwotą 13-14 mld EUR. Z kolei w 2012 roku będzie to około 17-18 mld EUR. Na decyzję o skali wymiany środków unijnych na rynku wpłynie m.in. płynność. Do tej pory Resort kilkakrotnie już sprzedawał euro na rynku, często w celu zapobiegnięcia niekorzystnym ruchom walut. Również teraz NBP zapowiedział przeciwdziałanie niepokojącym zmianom wartości złotego, co wpisuje się w statutowe założenia polityki pieniężnej.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Argumentem za wymianą środków na rynku, a nie w Narodowym Banku Polskim, jest również chęć niezwiększania nadpłynności w krajowym sektorze bankowym. Komunikat ten spowodował istotne umocnienie złotego w relacji do euro. Kurs EUR/PLN około godziny 13.40 spadł o ponad 1 proc., do poziomu 3,9365. Tak silna reakcja naszej waluty wynikała prawdopodobnie również z dzisiejszej, mniejszej płynności na rynku.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK