REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spekulacyjne pozycje zostaną pokryte przez Świętami?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Dzisiaj poznamy kolejne wyniki amerykańskich spółek – mogą one mieć decydujący wpływ na przebieg notowań.
Dzisiaj poznamy kolejne wyniki amerykańskich spółek – mogą one mieć decydujący wpływ na przebieg notowań.

REKLAMA

REKLAMA

Dobre wyniki amerykańskich spółek pozwoliły dolarowi na spadek względem światowych walut. Awersja do ryzyka obniżyła się, a pamięć inwestorów okazuje się na tyle krótka, że zdają się oni być niepomni na niefortunny początek tygodnia. Ma to oddźwięk w wyraźnych zwyżkach giełdowych indeksów, notowaniach surowców i najbardziej ryzykownych walut.

REKLAMA

Prym wiedzie pod tym względem australijski dolar, który w relacji do USD ustanowił kolejne, historyczne maksimum (1,0771). Równie dynamicznie idzie w górę EUR/USD, który od minimum w poniedziałek wieczorem wzrósł już o ponad 450 pipsów. Obecnie rynkiem rządzą emocje, a nie zdrowy rozsądek. Niemniej można dzisiaj oczekiwać, że przed Świętami część inwestorów zechce pokryć spekulacyjne pozycje i po południu na dolar mógłby przeprowadzić dynamiczny atak w górę. Zwłaszcza, że zaplanowane na przyszłą środę posiedzenie FED pozostaje dużą zagadką.

REKLAMA

Na dzisiaj zaplanowano publikacje ważnych danych makro, w tym kolejne wyniki amerykańskich spółek. Mogą one ponownie zdominować notowania, chociaż niewykluczone, że rynek zareaguje zupełnie inaczej. Na fali globalnego optymizmu zyskuje też nasz złoty, chociaż nie przejawia on zbyt dynamicznego ruchu. Od wczoraj nowy dołek ustanowił tylko USD/PLN, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę zachowanie kursu EUR/USD.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

EUR/PLN:

Rejon 3,96 ma szanse stać się mocnym wsparciem. Dzienne wskaźniki zaczynają coraz wyraźniej sugerować możliwość osłabienia się złotego. Stąd też nie należy wykluczać, że w przyszłym tygodniu uda się sforsować rejon 4,00. Na razie ważny opór stanowi wartość 3,98.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Dolar naruszył wcześniejsze minimum na 2,72, ale to, czy uda się przetestować okolice 2,70, będzie zależeć tylko od dalszego rozwoju wypadków na EUR/USD. Co ciekawe, brakuje potwierdzeń ostatniego ruchu spadkowego na dziennych wskaźnikach, które sugerują możliwość osłabienia się złotego. Tym samym wydaje się, że dzisiaj rynek ma większe szanse na wzrost powyżej 2,72, a w przyszłym tygodniu – nawet powrót w okolice 2,78-2,80.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

EUR/USD:

Emocjonalna fala „B” trwa nadal i łamie kolejne, ważne opory (1,4582), ustanawiając nowe, tegoroczne szczyty. Można wskazać poziom 1,4623, wynikający z minimum z 3 listopada 2009 r., ale trudno określić, czy akurat on będzie kluczowy. To oznaczałoby, że rynek przygotował już minimalne pole do dalszych zwyżek. Dzienne wskaźniki pokazują silne dywergencje spadkowe, co sugeruje możliwość gwałtownego zawrócenia o 180 stopni, najpóźniej w przyszłym tygodniu. W realizacji tego scenariusza pomógłby ewentualny spadek poniżej 1,4582 w dniu dzisiejszym.

GBP/USD:

Na fali globalnego optymizmu GBP/USD ustanowił nowy szczyt powyżej 1,6427 – poziom ten stał się teraz wsparciem. Złamany został też opór na 1,6457, wyznaczany przez szczyt z 19 stycznia 2010 r. Obecnie istotny będzie psychologiczny rejon 1,65. Większe prawdopodobieństwo tkwi dzisiaj w powrocie poniżej 1,6427.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA