REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj odbyły się wybory do fińskiego parlamentu. Populistyczni i eurosceptyczni Prawdziwi Finowie zdobyli 19 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce na podium zwycięzców. To duży sukces tego ugrupowania, biorąc pod uwagę fakt, że 4 lata temu mieli zaledwie 4.1 proc. poparcia.

REKLAMA

Wspomnianą partię nieznacznie tylko, bo z wynikiem 20,4 proc., wyprzedziła współrządząca dotychczas Koalicja Narodowa. Partia premiera Mari Kiviniemi zajęła czwarte miejsce, zdobywając 15,8 proc. głosów. To sprawia, że populistyczny Timo Soini będzie odgrywać dużą rolę w fińskiej polityce i stworzenie nowego, stabilnego rządu z pominięciem jego ugrupowania może być trudne. Tymczasem Prawdziwi Finowie już domagają się zmiany warunków pomocy dla Portugalii, twierdząc, iż jest to „bad deal”. Wprawdzie jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciele Unii Europejskiej dawali do zrozumienia, że zmiana w fińskiej polityce nie doprowadzi do zablokowania pomocy dla Lizbony, ale najpewniej konieczne będzie nowe zdefiniowanie kosztów zapomogi, jakie poniosą poszczególne kraje strefy euro. A to, jak się wydaje, mogłoby spowolnić cały proces. Tym samym wątpliwości co do deklarowanej przez komisarza Olli Rehna połowy maja jako terminu, w którym pożyczka dla Portugalii ma być „gotowa”, zaczynają materializować się. Jeżeli w najbliższych dniach dojdą do tego obiekcje portugalskich polityków, którzy będą mieli za sobą protesty związków zawodowych i trwającą kampanię wyborczą, pretekstów do dalszej przeceny euro nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza, że cały czas obecny jest temat spekulacji, związanych z greckim długiem.

REKLAMA

Wpływ na globalne nastroje mogła mieć też niedzielna decyzja Ludowego Banku Chin, który w ramach walki z inflacją po raz kolejny podniósł stopę rezerw obowiązkowych dla banków – tym razem z 20,0 proc. do 20,5 proc. Tyle, że takie posunięcie można było przewidzieć, biorąc pod uwagę opublikowane ostatnio dane o dość wysokiej inflacji w marcu. Tym samym czynnik chiński powinien mieć dzisiaj ograniczony wpływ. Poniedziałkowy kalendarz nie jest też zbyt bogaty. Na uwagę zasługują głównie wyniki Citigroup, Halliburton i Texas Instruments za I kwartał, a więc publikacje, które będą miały główny wpływ na rynek akcji i pośrednio na dolara.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Rano agencja Bloomberg opublikowała wywiad z Adamem Glapińskim z Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że podwyżka stóp procentowych w maju byłaby „poważnym błędem”, gdyż nie należy ulegać panice z powodu ostatniego przyspieszenia inflacji. Te mocne słowa sprawiają, że podniesienie stóp 11 maja jest mniej pewne. Chyba, że otrzymamy mocne dane mikroekonomiczne. Dynamikę płac, która szacowana jest na poziomie 4,1 proc. r/r w marcu, poznamy jeszcze dzisiaj. Tylko wyraźnie wyższy odczyt tego wskaźnika wzbudziłby obawy przed ryzykiem efektu drugiej rundy. Z kolei jutro czekają nas publikacje o produkcji przemysłowej i inflacji PPI, a w środę – kluczowe informacje o inflacji bazowej, która mogła przyspieszyć w marcu do 2,0 proc. r/r.

EUR/PLN:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że rejon 3,94 pozostanie dość mocnym wsparciem, z którego za kilka dni zostanie wyprowadzona nowa fala wzrostowa, co sugerowałoby, że spadki, obserwowane od 17 marca, zostałyby zakończone. Dzisiaj może zostać podjęta próba testu okolic 3,96, ale raczej nie należy spodziewać się wyraźnego naruszenia tego poziomu.

USD/PLN:

W zeszłym tygodniu dolar nie zdołał przetestować rejonu 2,70 i chyba już do tego nie dojdzie w tym miesiącu. Dzienne wskaźniki zaczynają sugerować początek nowej fali wzrostowej, co oznacza, że w tym tygodniu zajdziemy w okolice 2,80. Dzisiaj kluczowe będzie złamanie bariery 2,76 i utrzymanie zdobytego „przyczółku” . Kluczowe wsparcie stanowi teraz poziom 2,73.

Polecamy serwis: Budżet domowy

EUR/USD:

Wprawdzie rynek naruszył poziom 1,4360, ale kluczowe – z punktu widzenia analizy technicznej – są okolice 1,4350, czyli szczyt z 6 kwietnia. Ich wyraźne naruszenie będzie sygnałem do rozpoczęcia korekty z celem, znajdującym się w przedziale 1,4250-1,4280, a później może i głębiej, jak zaczynają sugerować dzienne wskaźniki.

GBP/USD:

Trudno będzie w najbliższym tygodniu wyjść ponad strefę oporu 1,6443-1,6427. Wydaje się, że rynek może zmierzać w okolice 1,60. Do tego konieczne będzie przełamanie 1,6230, próba przeforsowania takiego scenariusza może nastąpić jeszcze dzisiaj. Mocniejsze spadki nie nastąpią jednak wcześniej niż w środę, na kiedy planowana jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA