| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Wczoraj odbyły się wybory do fińskiego parlamentu. Populistyczni i eurosceptyczni Prawdziwi Finowie zdobyli 19 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce na podium zwycięzców. To duży sukces tego ugrupowania, biorąc pod uwagę fakt, że 4 lata temu mieli zaledwie 4.1 proc. poparcia.

Wspomnianą partię nieznacznie tylko, bo z wynikiem 20,4 proc., wyprzedziła współrządząca dotychczas Koalicja Narodowa. Partia premiera Mari Kiviniemi zajęła czwarte miejsce, zdobywając 15,8 proc. głosów. To sprawia, że populistyczny Timo Soini będzie odgrywać dużą rolę w fińskiej polityce i stworzenie nowego, stabilnego rządu z pominięciem jego ugrupowania może być trudne. Tymczasem Prawdziwi Finowie już domagają się zmiany warunków pomocy dla Portugalii, twierdząc, iż jest to „bad deal”. Wprawdzie jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciele Unii Europejskiej dawali do zrozumienia, że zmiana w fińskiej polityce nie doprowadzi do zablokowania pomocy dla Lizbony, ale najpewniej konieczne będzie nowe zdefiniowanie kosztów zapomogi, jakie poniosą poszczególne kraje strefy euro. A to, jak się wydaje, mogłoby spowolnić cały proces. Tym samym wątpliwości co do deklarowanej przez komisarza Olli Rehna połowy maja jako terminu, w którym pożyczka dla Portugalii ma być „gotowa”, zaczynają materializować się. Jeżeli w najbliższych dniach dojdą do tego obiekcje portugalskich polityków, którzy będą mieli za sobą protesty związków zawodowych i trwającą kampanię wyborczą, pretekstów do dalszej przeceny euro nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza, że cały czas obecny jest temat spekulacji, związanych z greckim długiem.

Wpływ na globalne nastroje mogła mieć też niedzielna decyzja Ludowego Banku Chin, który w ramach walki z inflacją po raz kolejny podniósł stopę rezerw obowiązkowych dla banków – tym razem z 20,0 proc. do 20,5 proc. Tyle, że takie posunięcie można było przewidzieć, biorąc pod uwagę opublikowane ostatnio dane o dość wysokiej inflacji w marcu. Tym samym czynnik chiński powinien mieć dzisiaj ograniczony wpływ. Poniedziałkowy kalendarz nie jest też zbyt bogaty. Na uwagę zasługują głównie wyniki Citigroup, Halliburton i Texas Instruments za I kwartał, a więc publikacje, które będą miały główny wpływ na rynek akcji i pośrednio na dolara.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Rano agencja Bloomberg opublikowała wywiad z Adamem Glapińskim z Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że podwyżka stóp procentowych w maju byłaby „poważnym błędem”, gdyż nie należy ulegać panice z powodu ostatniego przyspieszenia inflacji. Te mocne słowa sprawiają, że podniesienie stóp 11 maja jest mniej pewne. Chyba, że otrzymamy mocne dane mikroekonomiczne. Dynamikę płac, która szacowana jest na poziomie 4,1 proc. r/r w marcu, poznamy jeszcze dzisiaj. Tylko wyraźnie wyższy odczyt tego wskaźnika wzbudziłby obawy przed ryzykiem efektu drugiej rundy. Z kolei jutro czekają nas publikacje o produkcji przemysłowej i inflacji PPI, a w środę – kluczowe informacje o inflacji bazowej, która mogła przyspieszyć w marcu do 2,0 proc. r/r.

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK