| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych wyraźnie zwiększyła zmienność w notowaniach eurodolara. Do publikacji, zaplanowanej na godzinę 13.45, euro nieznacznie osłabiało się w relacji do dolara, schodząc do poziomu 1,4270.

Główna stawka procentowa wynosi obecnie 1,25 proc. Po samej decyzji rynek głównej pary walutowej miał problem z wybraniem jednoznacznego kierunku, w którym mógłby zmierzać. Amplituda wahań zwiększyła się po komentarzu do decyzji ze strony prezesa ECB. Komunikat, wygłoszony przez J.C. Trichet’a, miał dość łagodny charakter. Podkreślono, że wypracowano jeszcze konsensusu w sprawie kolejnych zmian kosztu pieniądza, a dzisiejszej decyzji nie należy rozpatrywać jako początku cyklu podwyżek stóp. Można odebrać to jako wyraz pozytywnej oceny kondycji europejskiej gospodarki, której – w przeciwieństwie do sytuacji w Wielkiej Brytanii – nie grozi powrót recesji. Po spadku kursu EUR/USD do 1,4240, około godziny 16.30 notowania eurodolara ponownie wzrosły powyżej 1,4300. Prawdopodobnie rynek potrzebuje więcej czasu na przetrawienie dzisiejszych informacji i dopiero po dłuższym czasie eurodolar obierze konkretny kierunek. Ze względu na brak zdecydowanej zapowiedzi kolejnych podwyżek, wciąż prawdopodobny pozostaje scenariusz wystąpienia korekty na głównej parze walutowej.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W cieniu decyzji ECB pozostała dzisiejsza decyzja Banku Anglii, który pozostawił stopy procentowe bez zmian z główną stawką na poziomie 0,5 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację aprecjacji złotego w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN około godziny 16.00 spadł do poziomu 3,9600. Krajową walutę wspierają oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce. Z jednej strony poznaliśmy dość jastrzębi komunikat ze strony RPP, z drugiej strony dzisiejsza podwyżka stóp w Eurolandzie również przemawia za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. RPP sygnalizowała już wcześniej, że ważnym kanałem oddziaływania na tempo wzrostu cen pozostaje kurs walutowy. Aprecjacja waluty ograniczania inflację. Z tego też względu wraz z podwyżką stóp w Eurolandzie Rada zmuszona będzie podnosić koszt pieniądza w Polsce w celu utrzymania dotychczasowego dyferencjału.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK