| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe po raz kolejny podniesione

Stopy procentowe po raz kolejny podniesione

We wtorek nie zabrakło istotnych publikacji makroekonomicznych. Rano poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usług ze strefy euro. Publikacja ta była zgodna z oczekiwaniami. Wskaźnik ten dla Niemiec osiągnął wartość 60,1 pkt.

Z kolei dla całej strefy euro Indes PMI wyniósł w marcu 57,2 pkt., podczas gdy rynkowy konsensus wynosił 56,9 pkt. Pozytywnie zaskoczył odczyt tego wskaźnika dla Wielkiej Brytanii – ukształtował się on na poziomie 57,1 pkt., przy oczekiwaniach 52,6 pkt. Rezultat istotnie lepszy od prognoz danych zaowocował umocnieniem funta w relacji do dolara do poziomu 1,6250. Słabiej od prognoz wypadła dynamika sprzedaży detalicznej, która wyniosła w lutym -0,1 proc. m/m oraz 0,1 proc. r/r. Z danych makro z USA poznaliśmy dziś jedynie odczyt indeksu ISM dla usług, który wyniósł w marcu 57,3 pkt., oczekiwano 59,5 pkt.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Pomimo licznych publikacji makro notowania eurodolara nie wykazywały dziś podwyższonej zmienności. Kurs EUR/USD poruszał się w przedziale 1,4150-1,4200. Około godziny 16.30 eurodolar poszedł w górę, do poziomu 1,4200. Osłabienie dolara po godzinie 16.00 prawdopodobnie spowodował słabszy odczyt indeksu ISM dla usług.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na krajowym rynku kluczowym wydarzeniem była podwyżka stóp procentowych o 25 pb. Główna stawka procentowa wynosi obecnie 4 proc. Po samej decyzji złoty umocnił się nieznacznie do euro, natomiast dalsza aprecjacja krajowej waluty dokonała się dopiero po publikacji komunikatu do decyzji. Wśród głównych czynników wzrostu cen wymienione zostały wysokie ceny surowców oraz żywności na zagranicznych rynkach, które nie są neutralizowane przez zmiany kursu złotego. Za czynnik ryzyka uznano rosnące zatrudnienie, postępujące wraz z ożywieniem gospodarczym, które może doprowadzić do wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim terminie. Popołudniowe umocnienie złotego w relacji do euro zostało zatrzymane przez poziom 4,000. Pokonanie tego ograniczenia otworzyłoby drogę do trwalszej aprecjacji krajowej waluty.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK