| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

W pierwszych godzinach po publikacji rynek zareagował umocnieniem dolara i spadkiem kursu głównej pary walutowej do poziomu 1,4060. Jednak wraz z rozwojem sesji za Oceanem, po gołębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, notowania EUR/USD zmieniły kierunek, dochodząc w okolice 1,4250.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej naruszony został bardzo istotny opór na poziomie 1,4250, a kurs EUR/USD wzrósł do 1,4268. Niewiele już dzieli eurodolara od przetestowania szczytu z listopada 2010 roku, na poziomie 1,4280. Przed startem handlu na rynkach europejskich, o godzinie 8.30, eurodolar znajdował się na poziomie 1,4235.

Dziś spośród ważniejszych publikacji makroekonomicznych poznamy jedynie dane z Eurolandu. Na godzinę 10.30 zaplanowany jest kwietniowy odczyt indeksu Sentix. Oczekuje się wyniku na poziomie 16 pkt., czyli spadku w stosunku do poprzedniego odczytu. Wskaźnik ten obrazuje oczekiwania inwestorów finansowych. Z kolei o 11.00 opublikowana zostanie wielkość inflacji PPI w strefie euro za luty. Rynkowy konsensu wynosi 0,7 proc. m/m oraz 6,7 proc. r/r. Po zeszłotygodniowym odczycie inflacji konsumentów ze strefy euro, dane te nie powinny istotnie wpłynąć na oczekiwania inwestorów co do zacieśniania polityki pieniężnej w Eurolandzie.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W tym tygodniu poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Posiedzenie ECB zaplanowane jest na 7 kwietnia. Większość uczestników rynku spodziewa się podwyżki stóp o 25 pb. Oczekiwania te do czwartku prawdopodobnie w dalszym ciągu będą wspierać notowania euro w relacji do dolara.

Polecamy serwis: Inwestycje

Piątkowa sesja zaowocowała osłabieniem złotego w relacji do euro, w efekcie czego kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,0450. Jednak druga część piątkowej sesji przyniosła już powrót krajowej waluty do umocnienia, m.in. za sprawą poprawy nastrojów wśród inwestorów oraz znaczących wzrostów na giełdach, w tym na GPW. Na zakończenie ubiegłego tygodnia notowania EUR/PLN spadły do poziomu 4,0150. Kurs tej pary walutowej oscylował wokół wspomnianej wartości również w trakcie dzisiejszego handlu w Azji. Sytuacja techniczna przemawia za powrotem złotego w relacji do euro do trwalszej aprecjacji.

Kurs USD/PLN na początku sesji azjatyckiej spadł do poziomu 2,8115, jednak w kolejnych godzinach powrócił powyżej istotnego poziomu 2,8200. O godzinie 8.45 notowania USD/PLN znajdowały się na poziomie 2,8220. Trwałe pokonanie tego wsparcia otworzyłoby drogę do silniejszego umocnienie złotego w relacji do dolara.

W najbliższym czasie na notowania złotego największy wpływ będą miały nastroje na światowych rynkach oraz jutrzejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki głównej stopy procentowej o 25 pb. Czynnik ten powinien przekładać się na dalsze umocnienie złotego.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK