| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar zniżkuje, złoty umacnia się

Eurodolar zniżkuje, złoty umacnia się

Wczoraj kurs EUR/USD złamał na krótki czas opór na poziomie 1,4200. Podczas sesji azjatyckiej stopniowo wracał niżej, około południa spadł do 1,4110. Pod koniec notowań w Europie eurodolar osiągnął wartość 1,4140.

Dolar umacniał się także w stosunku do funta szterlinga. Po wtorkowej publikacji dynamiki cen konsumpcyjnych, która zwiększyła prawdopodobieństwo zacieśniania stóp procentowych przez Bank Anglii, kurs wystrzelił w stronę okolic poziomu 1,6400. Do piątku zniżkował pod poziom 1,6100. Na funcie niekorzystnie odbił się gołębi wydźwięk opublikowanego w środę protokołu z posiedzenia BoE i słaby, czwartkowy odczyt sprzedaży detalicznej. Obie te publikacje są mocnymi argumentami w rękach przeciwników podnoszenia stóp procentowych.

W piątek dolar amerykański umacniał się również względem franka szwajcarskiego. Tracił natomiast w stosunku do australijskiej waluty – kurs AUD/USD wychodził w piątek na nowe, historyczne maksima na poziomie 1,0294.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Nastroje niemieckich przedsiębiorców pozostają rekordowo dobre – tak wynika z opublikowanego dziś indeksu Ifo. Odczyt za marzec przybrał wartość 111,1 punktów, podczas kiedy prognozowano 110,5 punktów, i był tylko minimalnie niższy niż w lutym, kiedy osiągnął 111,3 punktów – poziom najwyższy w historii Zjednoczonych Niemiec.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Po drugiej stronie Atlantyku dokonano rewizji zannualizowanej dynamiki PKB w IV kwartale. Wyniosła ona 3,1 proc., a nie, jak zakładano, 3,0 proc. Z kolei indeks uniwersytetu Michigan za marzec wypadł nieznacznie poniżej oczekiwań i przybrał wartość 67,5 pkt. Poprawa sentymentu na światowych rynkach tradycyjnie pozytywnie odbija się na sile krajowej waluty. Kurs EUR/PLN obronił dziś opór na poziomie 4,0250 i po nocnej korekcie powrócił do spadków. Pod koniec sesji zniżkował w kierunku psychologicznej bariery 4,00. Z kolei spadki kursu USD/PLN zostały powstrzymane w okolicach poziomu 2,8250. Przez większą część dnia kurs konsolidował się w okolicach poziomu 2,8300.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »