| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wyważona postawa Marka Belki

Wyważona postawa Marka Belki

Dzisiaj rano można było zapoznać się z treścią wywiadu z Markiem Belką. Prezes Narodowego Banku Polskiego nie wyklucza tego, że na rynkach finansowych nastąpiło przeszacowanie oczekiwań wobec banku centralnego, dotyczących podwyżek stóp procentowych w skali roku (100 pb.).

Dodał, iż sytuacja międzynarodowa jest dodatkowym źródłem niepewności i może mieć wpływ na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Zaznaczył jednak, że wcześniejsza od spodziewanej podwyżka stóp procentowych, zarządzona przez Europejski Bank Centralny, mogłaby skłonić RPP do przyspieszenia podobnych działań. Marek Belka wypowiedział się też w kwestii perspektyw złotego – jego zdaniem trudno będzie liczyć na znaczną aprecjację naszej waluty w najbliższym czasie. Słowa prezesa NPB należy uznać za „wyważone”, ale z delikatnym, „gołębim” nastawieniem – potwierdzają one przypuszczenia, że szef NBP będzie stanowił „silne centrum” w Radzie Polityki Pieniężnej i da „warunkowe” poparcie dla ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż przedstawione opinie są zbieżne z tym, co mówił wczoraj doradca Marka Belki, Mirosław Gronicki.

Opinie szefa NBP nie zaszkodziły zbytnio notowaniom złotego, który od wczorajszego wieczora nieznacznie zyskał na wartości. O godz. 7.46 za euro płacono 4,0250 zł, dolar potaniał do 2,83 zł, a frank spadł poniżej 3,14 zł. To wynik utrzymujących się, dobrych nastrojów na światowych rynkach. Niemniej, w kontekście niepewnej sytuacji w krajach arabskich, takich jak Libia, Bahrajn, Jemen czy Syria, a także jutrzejszego głosowania w portugalskim parlamencie nad planami cięć wydatków, lansowanymi przez premiera Socratesa, wydaje się, że pole do dalszego umocnienia naszej waluty jest ograniczone.

Na międzynarodowych rynkach dolar nadal tracił na wartości. Ciekawostkę stanowi fakt, że odbywało się to przy stabilnych notowaniach ropy, co świadczy o tym, że osłabienie dolara jest wynikiem odreagowania walut, uznawanych za bardziej ryzykowne, a także walut tych krajów, których banki centralne mogą rozważać podwyżkę stóp procentowych. Dzisiaj uwaga rynków powinna być skupiona na informacjach makro z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także na dalszym rozwoju wypadków w Japonii i krajach arabskich.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Po złamaniu wsparcia na 4,04, poziom ten stał się wyraźnym oporem. Jednocześnie rynek spadł w rejon silnego wsparcia na wysokości 4,02, którego naruszenie może otworzyć drogę do testowania kluczowej bariery na 4,00. Nie wydaje się jednak, aby ewentualne przebicie poziomu 4,02 wystarczyło do tego, żeby powyższy scenariusz miał szansę na realizację w najbliższych dniach. Bardziej prawdopodobny jest powrót powyżej 4,04.

Polecamy serwis: Inwestycje

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK