| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Niewielka poprawa na rynku długu krajów PIIGS

Niewielka poprawa na rynku długu krajów PIIGS

Obawy o przetarg portugalskiego długu były nieco na wyrost. Opublikowane o godz. 11.30 wyniki świadczą o tym, że aukcja była udana. Udało się zbyć wszystkie 2-letnie obligacje za 1 mld EUR. Minimalna rentowność wynosiła niecałe 6 proc. (5,996 proc.).

Martwić może niska relacja zgłoszonego popytu do podaży (1,6) – oczekiwano, że będzie to ponad 2,0. Dlatego też po południu dealerzy zaczęli informować o zwiększonej aktywności Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu państw PIIGS, co przyczyniło się do wyraźniejszego odreagowania wspólnej waluty. Kurs EUR/USD raczej na trwałe znalazł się powyżej 1,39 i powrót poniżej 1,3860 wydaje się mało prawdopodobny. Teraz kluczowe będą oczekiwania co do decyzji, jakie mogą zostać podjęte na piątkowym szczycie państw strefy euro. Oczywiście głównym tematem stanie się kwestia przyjęcia tzw. paktu o konkurencyjności, ale rynki finansowe bardziej czekają na zgodę Niemiec w kwestii zwiększenia gwarancji kapitałowych dla funduszu ratunkowego EFSF.

Z innych walut warto było dzisiaj zwrócić uwagę na franka. Wyższa inflacja CPI w Szwajcarii za luty (0,4 proc. m/m i 0,5 proc. r/r) zwiększyła szanse na bardziej jastrzębi komunikat SNB podczas posiedzenia zaplanowanego na czwartek, 17 marca. Wprawdzie bank centralny ma wpisany mandat dbania o inflację, a nie wzrost gospodarczy, ale nie sposób dostrzec, że dzięki działaniom ECB Szwajcarzy mają szansę na osłabienie własnej waluty, która ostatnio irytowała tamtejszych przedsiębiorców swoją siłą.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Nieznaczna poprawa na rynku długu krajów PIIGS, a także całkiem dobry przetarg 2-letnich obligacji OK0113 w kraju (oferta- 4,5 mld zł, popyt 10,8 mld zł, średnia rentowność 5,113 proc.) nie pomogły dzisiaj złotemu, który był nieco słabszy. Trochę trudno wytłumaczyć to zachowanie naszej waluty, zwłaszcza że wzrosły szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP podczas kwietniowego posiedzenia.

Polecamy serwis: Inwestycje

Odbicie eurodolara od wsparcia 1,3860 może być trwałe. Obecnie liczącym się poziomem jest 1,39. Rynek próbuje teraz sforsować opór, jaki stanowi wartość 1,3940. Jeżeli to się uda, powinien celować w rejon 1,40. W kolejnych dniach są szanse na ustanowienie nowego szczytu w okolicach 1,41.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aukcja 2-letnich obligacji OK0113 w Polsce była całkiem udana.
Aukcja 2-letnich obligacji OK0113 w Polsce była całkiem udana.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK