| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Dzisiejsza sesja od początku do końca upływała w duchu wzrostów eurodolara. Kurs EUR/USD zdołał w końcu wybić się ponad poziom 1,3850 i ustanowił nowy szczyt na wysokości 1,3889. Biorąc pod uwagę notowania w Stanach Zjednoczonych, możemy nastawiać się na pobicie nowego rekordu.

Eurodolar już kilkukrotnie usiłował złamać opór na poziomie 1,3850. Choć wyrokowanie o tym, że powyższe ograniczenie zostało zniesione ostatecznie, byłoby na wyrost, to jednak nie ulega wątpliwości, że droga do psychologicznej bariery o wartości 1,4000 stała się dużo krótsza.

Dziś o godzinie 14.15 opublikowany został Raport ADP, który często wykorzystywany jest przez inwestorów jako prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA. Według raportu zatrudnienie w prywatnym sektorze pozarolniczym wzrosło w lutym o 217 tys. etatów, podczas gdy oczekiwano jedynie przyrostu o 175 tys. Jednak w dość zaskakujący sposób zareagował na te dane dolar amerykański, który osłabił się wobec euro, podczas gdy w ostatnim czasie lepsze dane makro z USA powodowały jego umocnienie.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji na krajowym rynku walutowym była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ostatecznie Rada pozostawiła koszt pieniądza bez zmian, z główną stawką na poziomie 3,75 proc. Po upublicznieniu tej decyzji złoty osłabił się wobec euro o około 2 grosze, do poziomu 3,9850, jednak równie szybko odrobił tą stratę, ponownie wracając w okolice 3,9700 pod koniec notowań w Europie. Wsparcie dla złotego w drugiej części dnia stanowiła krajowa giełda, która jako jedna z nielicznych na zakończenie notowań zdołała wyjść ponad poziom poprzedniego zamknięcia.

Polecamy serwis: Inwestycje

O godzinie 16.00 na rynek napłynął komentarz do dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Stanowisko RPP zostało przedstawione dość zachowawczo. Z jednej strony podkreślono, że w krótkim terminie inflacja może wzrosnąć powyżej poziomu 4 proc. r/r, a styczniowa podwyżka stóp nie była „decyzją epizodyczną”. Z drugiej strony obserwowany wzrost cen przypisywano głównie drożejącym surowcom oraz podwyżce podatku VAT. RPP najprawdopodobniej podejdzie przezornie do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, widząc na horyzoncie możliwe spowolnienie polskiego PKB w wyniku spadku konsumpcji oraz konieczności zaciskania polityki fiskalnej. Kluczowym elementem pozostaje dynamika wzrostu płac. Jej powiększenie groziłoby wystąpieniem tzw. efektu drugiej rundy, a to zmusiłoby RPP do bardziej zdecydowanych działań.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK