| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Perspektywy na dalsze testowanie tegorocznych maksimów

Perspektywy na dalsze testowanie tegorocznych maksimów

Wczoraj opublikowano dane na temat inflacji w strefie euro, które okazały się lepsze niż prognozowano. Za sprawą tych informacji wzrost eurodolara nieco przyhamował. Wartość 1,3860, która stanowi tegoroczny szczyt, nie została sforsowana, kurs EUR/USD odbił się od niej i poszedł w dół.

Podczas sesji amerykańskiej i azjatyckiej nie został wyznaczony nowy kierunek i notowania eurodolara w godzinach nocnych oscylowały w okolicy 1,38. Dzisiejsza europejska sesja rozpoczęła się od lekkich wzrostów tej pary. W godzinach porannych kurs dotarł do poziomu 1,3830. Zachowanie notowań przemawia za kontynuacją wzrostów, dlatego w ciągu najbliższych sesji powinno dojść do kolejnego testu tegorocznych maksimów.

Ok. godziny 10.00 poznaliśmy indeks PMI dla przemysłu w strefie euro. Pomimo tego, że odczyt wyniósł 59 punktów i okazał się najlepszy od ponad dziesięciu lat, główna para walutowa nie zareagowała na te informacje w widoczny sposób. Bezrobocie w strefie euro spadło w styczniu do 9,9 proc. Prognozowano, że wskaźnik pozostanie na dwucyfrowym poziomie. O godzinie 11.00 ujawniono również wstępne dane, dotyczące inflacji w krajach strefy. Szacunkowy wskaźnik wzrostu cen wyniósł w lutym 2,4 proc.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

O godzinie 16.00 uwaga uczestników rynku skupi się na przemówieniu prezesa FED, Bena Bernanke, które odbędzie się przed Komisją Bankową Senatu. Ma ono dotyczyć polityki monetarnej w IV kwartale 2010 roku. Również o 16.00 zostanie opublikowany indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Złoty w dalszym ciągu umacnia się lekko w stosunku do głównych walut. Niższy od oczekiwań odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu nie zdołał zmienić tej tendencji. USD/PLN zniżkuje do poziomu wczorajszych minimów. Kurs EUR/PLN zbliżył się do szczytu z ubiegłego miesiąca, znajdującego się w okolicy 3,9520, co może zapoczątkować chwilowe odbicie tej pary. Krajowa waluta zyskuje nawet do franka szwajcarskiego, który w ostatnim czasie silnie zwyżkował na fali narastających obaw o stabilność geopolityczną Północnej Afryki. Na kurs złotego może wpłynąć dzisiejsza publikacja węgierskiego planu naprawczego. W raporcie mają znaleźć się głównie szczegóły, dotyczące ograniczenia wydatków socjalnych i uproszczenia systemu podatkowego. Projekt dotyczy trzech najbliższych lat, a łączne oszczędności szacunkowo wyniosą 3 – 4 mld USD. Forint węgierski od tygodnia umacnia się do euro i dolara, co sugeruje pozytywne przyjęcie raportu przez uczestników rynku.

Wojciech Pyrgies
DM TMS Brokers S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK